Targi Targi w Polsce

XXVIII Targi Wydawców Katolickich

W dniach 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Wydawców Katolickich (TWK). Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.


Zlokalizowana w Arkadach Kubickiego sala wystawowa dla zwiedzających otworzy swoje podwoje w czwartek, 20 kwietnia już o godz. 10.00. Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Targów Wydawców Katolickich rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Po trudnym okresie pandemii COVID-19 Targi Wydawców Katolickich w Warszawie wracają do tradycyjnego wiosennego terminu. Ponad 120 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi zaprezentuje ofertę niemal 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji wydanych w ostatnich latach.

Tegoroczne TWK to początek przygotowań do jubileuszu 30-lecia organizacji jednego z najstarszych organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych dedykowanych książkom.

Goście ze Wschodu
Na TWK nie zabraknie wystawców zagranicznych. W tym gronie znajdą się podmioty z Ukrainy (Manoryk Gallery, Wydawnictwo Świętego Pawła ze Lwowa) oraz Białorusi (Wydawnictwo «PRO CHRISTO» Archidiecezji mińsko-mohylewskiej, Wydawnictwo Parafii Św. Szymona i Św. Heleny).

Nagroda FENIKS 2023
W tym roku przypada 26. edycja konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.

W ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytor”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska – współczesna”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna” „tłumacz”), uhonorowała najbardziej wartościowe spośród blisko 300 publikacji wydanych w roku 2022 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.

Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 22 kwietnia w katedrze Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła (godz. 19.30, ul. Floriańska 3).

Prezentacje i spotkania autorskie
Tradycyjnie intencją organizatorów TWK jest stworzenie wydarzenia, które byłoby spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Targi będą więc okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców będzie liczył blisko 150 wydarzeń.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko AP, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.

Warsztaty medialne dla dzieci
Przez cały okres trwania targów PandaTV zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich, a także pozostałych czytelników na warsztaty z kamerą i mikrofonem reporterskim pod hasłem „Wolność w mediach – dziś należy do Ciebie”. W programie zajęć znajdą się elementy takie jak: zasady i techniki przygotowania materiału i nagranie scenki/wywiadu i innych form telewizyjnych; ćwiczenia na oddychanie i przygotowujące aparat mowy do pracy z mikrofonem, praktyczne zajęcia z zakresu obsługi kamery i sprzętu do nagłośnienia.

Film i Wystawy
Tradycyjnie, jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie. Wśród portretowanych bohaterów nie zabraknie postaci fundamentalnych dla naszej narodowej tożsamości jak św. Jan Paweł II, bł. Kardynał Stefan Wyszyński, Adam Chmielowski, św. Faustyna Kowalska, Karolina Kaczorowska, s. Michaela Rak, ks. Jerzy Popiełuszko, prof. Ryszard Legutko.

W ramach tegorocznego programu filmowego TWK znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne, które w ostatnim czasie gościły na ekranach polskich kin: „Święty” (piątek, godz. 16), „Prorok” (niedziela, godz. 14). Natomiast w sobotę, 23 kwietnia program filmowy w całości poświęcony będzie jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia.

Szczegółowy program projekcji filmowych.

Tegoroczne Targi uświetnią także dwie wystawy. Pierwsza z nich, pn. „Domena sacrum” (przestrzeń nad schodami ruchomymi) dedykowana będzie idei przedstawienia historii i tradycji chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi.

Natomiast w jednej ze stancji zlokalizowanych w Arkadach Kubickiego będzie można zapoznać się z wystawą „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju” przygotowaną przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Civitas Christiana Lublin. Wystawa upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki „Pacem in Terris” Jana XXIII – Papieża Pokoju.

Czas trwania Targów
• 20 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 21 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 22 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 23 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 17.30

Wstęp na Targi
• Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
• Dorośli – 3 zł
• Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
• Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł

Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
• Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
• Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
• Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)

Szczegółowy Program XXVIII Targów Wydawców Katolickich.

Wszystkie bieżące informacje na temat XXVIII Targów Wydawców Katolickich dostępne będą na stronie stowarzyszenia oraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

(źródło: swk.pl)

Dodaj komentarz