Targi w Polsce Targi, festiwale

Targi Książki w Białymstoku

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego jakże lubianego przez wydawców spotkania z białostockimi czytelnikami.

Co sprawia, że wydawcy z całej Polski, jeśli już nie osobiście, to choćby w ramach grupowych stoisk, zjeżdżają w kwietniu do stolicy Podlasia? Wiosna, wypiękniałe w ostatnich latach miasto wyróżniające się spośród innych dużych agomeracji czystością, schludnością i jakimś wewnętrznym spokojem, szczere zainteresowanie książką odwiedzających Targi gości?
Andrzej Kalinowski, szef fundacji Sąsiedzi i organizator Targów, jednak narzeka. Od lat zmagamy się z brakiem powierzchni pod naszą imprezę, co ogranicza możliwości jej rozwoju. Stadion Miejski, który po raz drugi przyjął nas pod swój dach, nie spełnia jednak warunków wymaganych dla tego typu imprez. Niestety nie udało nam się dojść do porozumienia z władzami Opery i Filharmonii Podlaskiej, która zajmuje przecież piękny i nowoczesny budynek – to wizytówka miasta – niestety zaproponowana cena wynajmu była dla nas zaporowa. To dziwi, bo wydawałoby się, że masowa impreza promującą kulturę na najwyższym poziomie powinna cieszyć się względami władz samorządowych, a my jesteśmy przez nie traktowani trochę po macoszemu.

Faktycznie już pierwszego dnia trwania Targów sale Stadionu pełne były gości  – w dużej części dzieci i młodzieży szkolnej, która w zorganizowany sposób zjeżdżała poznawać ofertę wydawców i brać udział w promocjach książek. Nietypową zorganizowało wydawnictwo Dwie Siostry. O brudzie, w ramach prezentacji książki Moniki Utnik-Strugały pod tytułem Brud. Cuchnąca historia higieny, rozmawiali z dziećmi Grzegorz Kasdebke oraz pomysłodawca książki i znakomity jej ilustrator Piotr Socha. Ubrani w białe skafandry mazali się wzajemnie czym popadło. Czy wiecie Państwo co to jest brud? Wg dzieci to coś, co brudzi. A czekolada, która spadnie na ziemie to brud? W żadnym wypadku, to dalej czekolada.

Sobota i niedziela to tradycyjnie tłumne odwiedzanie przez czytelników Targów, spotkania z autorami, kolejki po ich autografy i książki, ksiazki, ksiażki.


Poniżej kilka zdjęć z Targów.  

Dodaj komentarz