Festiwale literackie Targi, festiwale

8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (Wrocław, 15-21 maja 2023)

Rok Wisławy Szymborskiej. Premiery książek. Poezja z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Walii. Czytania wierszy i dyskusje o nich. Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka. No i oczywiście nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. A także zapierające dech w piersiach potyczki w bule, akcenty muzyczne i kilka innych okołopoetyckich rzeczy. Przed nami ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.


Festiwal Silesius pierwszy raz odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius (przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 roku). Od trzech lat wręczenie Nagrody odbywa się w październiku (podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus), natomiast pierwszego dnia Festiwalu poznajemy nominowanych do Nagrody Silesius w kategorii Debiut i Książka oraz nazwisko laureatki/laureata nagrody za całokształt pracy twórczej. Ogłoszenie to zainauguruje także tegoroczną edycję Festiwalu (15 maja o 17.00), a tuż po nim troje członków jury Nagrody – Paweł Mackiewicz, Alina Świeściak i przewodniczący Piotr Śliwiński – przybliży sylwetkę osoby nagrodzonej Silesiusem 2023 za całokształt.

Majowy festiwal i październikową galę nagród łączą ponadto m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa (spotkania z poetami i poetkami), lekcje poetyckie (organizowane w szkołach), czy przedsięwzięcia realizowane w sieci (podcasty i retransmisje wydarzeń). Ten całoroczny wymiar i różnorodność działań wyróżnia wrocławskie święto poezji na tle innych podobnych inicjatyw w kraju i sprawia, że Festiwal Silesius można uznać za jedyne tak wielowymiarowe przedsięwzięcie literackie w Polsce.

Tegoroczna edycja MFPS potrwa aż siedem dni, od 15 do 21 maja. Większość festiwalowych wydarzeń tradycyjnie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (ul. Przejście Garncarskie 2), a plenerowe czytanie na Przejściu Garncarskim (Szymborska na głosy, 20.05, 17.00). Na bulwarze Kaczyńskich podczas Dnia Odry odbędą się rozgrywki w bule z udziałem poetek i poetów (20.05, 12.00).

Jednym z zagadnień podejmowanych podczas tegorocznej edycji Silesiusa będzie kanon. Czym dziś jest kanon poetycki i czy go w ogóle potrzebujemy? Jak spojrzeć na kanon w kontekście poezji najnowszej? Na te i inne pytania szukać będą odpowiedzi osoby piszące wiersze: Wojciech Bonowicz, Anouk Herman, Jakub Pszoniak (17.05, 20.00) oraz osoby współtworzące pisma poetyckie: „Stonera”, „Mały Format”, „Kontent” i „Zakład” (19.05, 17.00).

Ważnym festiwalowym tematem będzie Rok Wisławy Szymborskiej. 18 maja o 17.00 Wojciech Ligęza i Michał Rusinek porozmawiają o „Wierszach wszystkich”, tomie po raz pierwszy scalającym wszystkie wiersze Wisławy Szymborskiej, a 20 maja odbędzie się plenerowe czytanie Szymborska na głosy (17.00, Przejście Garncarskie). Przez cały festiwal w Prozie będzie można oglądać wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej, czyli miniaturowych kolaży tworzonych przez poetkę z myślą o przyjaciołach i znajomych.

Bogaty jest program międzynarodowy tegorocznego Silesiusa: Wrocław odwiedzi sześcioro poetek i poetów reprezentujących cztery kraje. Odbędzie się spotkanie z Danielą Danz, jedną z autorek obecnych w antologii „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” (o książce porozmawia wraz z Marią Migodzińską i redaktorem tomu Tomaszem Ososińskim 17.05 o 18.30), z litewską poetką Aušrą Kaziliūnaitė i tłumaczką jej wierszy Pauliną Ciucką (16.05, 18.00), dwiema poetkami z Ukrainy: Kateryną Babkiną (premiera tomu poetyckiego „Nie boli” 18.05, 18.30) i Marianną Kijanowską (20.05 o 15.00), angielsko-walijską poetką Zoë Skoulding (21.05, 17.00) i z wybitnym litewskim poetą Tomasem Venclovą (19.05, 18.30). Więcej

Trudno sobie wyobrazić wrocławski Festiwal Silesius bez niezwykle popularnego Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, zatem i jego nie zabraknie w programie (19.05, 21.30). W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, a prezentowane wiersze oceniać będą w tym roku Hanna Janczak, Gabriel Leonard Kamiński, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser. Pula nagród to 1500 zł.

Tegoroczny Festiwal Silesius zakończy się wydarzeniem na styku muzyki i poezji – koncertem walijskiego kompozytora Alana Holmesa, któremu towarzyszyć będzie czytająca swoje wiersze Julia Fiedorczuk (21.05, 20.00).

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Partnerzy: Goethe Institut, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Litewski Instytut Kultury, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja Olgi Tokarczuk, Galeria i Pracownia Art Brut, Księgarnia Tajne Komplety, Księgarnia Hiszpańska ELITE, Magazyn „Zakład”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Centrum Fimowe.

Patroni medialni: Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, „Gazeta Wyborcza”, „Książki Magazyn do czytania”, „Pismo. Magazyn Opinii”, „Nowa Europa Wschodnia”, Booklips.pl, wroclaw.pl

Autorem tegorocznej identyfikacji graficznej Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Jakub Zasada.
(info WDL)

One thought on “8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (Wrocław, 15-21 maja 2023)

Dodaj komentarz