Rynek wydawniczy

Narodowe Czytanie 2023

W sobotę, 9 września odbędzie się XII odsłona Narodowego Czytania 2023 – wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego tegoroczną lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.


Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Wydarzenie reżyseruje Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, a poprowadzi je Marcin Kusy – dyrektor – redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia. 

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, wspólną lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Tegorocznym utworem akcji jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Dzieło powstało w latach 1886-1887, natomiast książka ukazała się w 1888 roku. Powieść Nad Niemnem to jedna z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmująca tematykę powstania styczniowego.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę, 9 września w godz. 11.00-16.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu udział weźmie para prezydencka. W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji „Nad Niemnem”), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.

W Programie 1 Polskiego Radia temat Narodowego Czytania 2023 jest obecny na antenie już od 4 września w audycji „Cztery Pory Roku” (wt.-pt. w godz. 9.00-12.00 ), a także w „Kulturalnej Jedynce” (pon.-czw. godz. 23.00 ). O akcji będzie można usłyszeć także w czwartek i w piątek w „Ekspresie Jedynki” (15.00-18.00). W sobotę, 9 września od rana, 8 odcinków fragmentów „Nad Niemnem” w interpretacji dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia. Od godz. 9.00 Sława Bieńczycka poprowadzi plenerowe wydanie audycji „Jedyne takie miejsce” z Ogrodu Saskiego , a o godz. 11.00 rozpocznie się na antenie radiowej Jedynki transmisja pierwszej części Narodowego Czytania. Z kolei o godz. 15.00 audycja specjalna, na którą zaproszą Anna Stempniak-Juśkiewicz i Martyna Podolska, a w niej m.in. transmisja zakończenia wydarzenia.

Program 2 Polskiego Radia od godz. 12.00 do 15.00 zaprasza na plenerowe wydanie audycji „Dwójka na miejscu”, w której prezentowane będą obszerne fragmenty z czteroczęściowego spektaklu-czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W audycji prof. Ewa Paczoska z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o okolicznościach powstania powieści Nad Niemnem, a także odsłoni szczegóły życiorysu autorki, naznaczonego aktywną pomocą powstańcom styczniowym. Będzie to też okazja do rozmowy o związkach Orzeszkowej ze sztuką – napisana w 1886 roku powieść nosi ślady inspiracji powstałym już w 1863 roku cyklem rysunków Artura Grottgera z cyklu „Polonia”. Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej przypomni pierwszą ekranizację Nad Niemnem z 1939 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej i Karola Szołowskiego, do której scenariusz napisał Jarosław Iwaszkiewicz.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia, 9 września relacje z Narodowego Czytania, które będzie można usłyszeć o godz. 10:30, 11:30, 12:30 w ramach audycji „Trzy Strony Dźwięku”. Podsumowanie akcji w audycji „W Antrakcie” między 15:00-16:00. Nie zabraknie także czytanych fragmentów Nad Niemnem w aranżacji dziennikarzy Trójki.

Radiowa Czwórka o wydarzeniu informuje w „Serwisach kulturalnych”. 9 września relacje reporterskie Weroniki Puszkar pojawią się w sobotnich audycjach: „Pasjonauci” (godz. 10.45) oraz „Kto pytał?” w godz. 12.00-14.00. Tematyka Narodowego Czytania 2023 obecna będzie także 10 września w audycji „Czarno na żółtym” (godz. 12.00-14.00) oraz w „Stacji Kultura” (11 września, godz. 10.00-12.00).

Polskie Radio dla Zagranicy będzie relacjonować wydarzenie w serwisach informacyjnych i w głównych wydaniach magazynów. Na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy m.in. relacja z Wilna z Narodowego Czytania z udziałem ambasadora RP Konstantego Radziwiłła, a także rozmowa z ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta RP, której tematem będzie idea i znaczenie akcji. Tematyka Narodowego Czytania w Polsce i na Ukrainie pojawi się także na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy.

O Narodowym Czytaniu 2023 będzie można usłyszeć także na antenie Polskiego Radia 24 w serwisach i magazynach informacyjnych oraz na antenie Polskiego Radia Kierowców.

Polskie Radio przygotowało również serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu.

9 września, w finałowym dniu akcji, od godz. 11.00 transmisja czytania Nad Niemnem z udziałem Pary Prezydenckiej oraz zaproszonych gości na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej.
(info Polskie Radio)

Dodaj komentarz