Różne

Noc Bibliotek 2023 pod hasłem „Absurd nie czytać”

IX edycja Nocy Bibliotek w najbliższą sobotę

Tegoroczna, dziewiąta już, edycja Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października pod hasłem „Absurd nie czytać”. Udział w akcji zgłosiło ponad 1400 bibliotek z całej Polski.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników liczne wydarzenia (w samej Warszawie do akcji włączyło się 50 bibliotek), od spotkań z pisarzami, przez warsztaty impro w bibliotece, gra twórcza „Absurd nie pisać”, spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, po maratony czytania i łasuchy literackie oraz nocawnki w bibliotekach.

Uroczysta inauguracja 9. Nocy Bibliotek odbędzie się po raz pierwszy w bibliotece szkolnej – w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. Rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane online na Facebooku Nocy Bibliotek. Zaplanowano m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej “Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu..

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami”, w ramach której zachęca się czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Mapę bibliotek z planami lokalnych wydarzeń można znaleźć pod adresem: nocbibliotek.pl/mapa

Ogólnopolską Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki.


Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami”, która zachęca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Biblioteki, które zorganizują najciekawsze wydarzenia, zostaną nagrodzone sprzętem i zestawami książek.

(źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Dodaj komentarz