Konkursy Różne

Nagrody Edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony

Uroczystość wręczenia prestiżowych nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zakończyła pierwszy dzień 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Laureatami zostali Wydawnictwo Karakter i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydawnictwo Druganoga.


Pióro Fredry i Dobre Strony przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. W odróżnieniu od większość nagród jury nie ocenia treści, a wygląd publikacji.

Zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu pozycje recenzowała komisja w składzie Anita Wincencjusz-Patyna, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa.

Decyzją zespołu Pióro Fredry (za publikacje dla dorosłych) otrzymała książka Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u Wydawnictwa Karakter i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk). Nagroda została przyznana „za adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny”.

Dobre Strony (książki dla dzieci i młodzieży) trafiły natomiast do Wydawnictwa Druganoga za publikację Ziemianie (tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka). Jury doceniło „nowy, choć stylistycznie oldskulowy obraz naszej planety oraz znakomite i naprawdę urocze ilustracje”.

Pióro Fredry i Dobre Strony to pierwsze tego typu wyróżnienia w kraju i jedne z najważniejszych, o które, co bardzo mnie cieszy, każdego roku walczy po kilkadziesiąt wydawnictw. Widzimy, że poziom zdecydowanie rośnie, co znaczy, że kondycja edytorstwa jest coraz lepsza – mówiła podczas uroczystości Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, która wręczała nagrody wspólnie z Jackiem Sutrykiem prezydentem Wrocławia. Gospodarz miasta podkreślił, że cieszy go tak liczna obecność wystawców i odwiedzających targi. Dowodzi ona, że stolica Dolnego Śląska nieustannie jest miejscem przyjaznym wielbicielom literatury.

Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci otrzymali nagrody w wysokości 20 tys. zł, które zobowiązani są przeznaczyć na wydanie kolejnych pozycji wydawniczych. Dodatkowo wręczono im statuetki wrocławskich artystek Agnieszki Leśniak-Banasiak (Pióro Fredry) i Ilony Agaty Brożek (Dobre Strony). Nominowani otrzymali z kolei pamiątkowe grafiki autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.


(info WTDK)

Dodaj komentarz