Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Literacka „Jantar” dla Jolanty Aniszewskiej

Wręczono Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”. Laureatką czwartej edycji konkursu została Joanna Anciszewska za książkę Zamęt: czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach. Laureatka odebrała nagrodę podczas uroczystej gali 25 listopada w szczecińskiej Sali pod Piramidą

Nagrodę w postaci bursztynowej statuetki i czeku na 10 000 zł wręczył laureatce marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.


Na krótkiej liście nominowanych znalazły się także poniższe pozycje:

  • Nina Igielska, Oddech, Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2022.
  • Jarek Skurzyński, Lakier, Szczecin: Wydawnictwo Granda, 2022.
  • Alex Wieseltier, Krzywe zwierciadło, Szczecin: Wydawnictwo FORMA, 2022.
  • Jerzy Żelazny, Gdy milknie kos, Koszalin: Wydawca: POLIMER, 2022.

Laureatkę wyłoniło jury w składzie: Tomasz Mizerkiewicz – przewodniczący, Piotr Krupiński – wiceprzewodniczący, Halina Lizińczyk, Anna Łozowska-Patynowska i Leszek Szaruga.


Na konkurs nadesłano w tym roku trzydzieści sześć opublikowanych w roku 2022 tytułów.

Nagroda Literacka „Jantar” przyznawana jest od czterech lat autorom mieszkającym w województwie zachodniopomorskim lub z nim związanym. Patronem konkursu jest marszałek województwa zachodniopomorskiego, a organizatorem Książnica Pomorska. Wyróżnienie przyznawane jest za utwór o walorach literackich, a zgłoszenie do konkursu obejmuje takie gatunki jak: tomy prozy, poezji, reportaży, biografii i esejów.

Dodaj komentarz