Promocje książek Spotkania literackie

“Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u.” – spotkanie z Jackiem Mrowczykiem

Dom Literatury w Łodzi oraz Wydawnictwo Karakter zapraszają na spotkanie o Wy-twórcach książek. Historii społeczności wydawniczej w czasach PRL-u.

O kulisach powstania publikacji oraz o najciekawszych okładkach i typografii w czasach PRL-u będą rozmawiać projektant, redaktor i współautor książki Jacek Mrowczyk oraz prof. Sławomir Kosmynka z ASP w Łodzi. Spotkanie poprowadzi Weronika Klimowicz-Kozłowska. Wy-twórcy otrzymali nagrodę edytorską Pióro Fredry 2023, przyznawaną za najatrakcyjniejsze pod względem graficznym i artystycznym wydanie książki. Jury doceniło “adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny”.

Publikacja nie tylko wypełnia lukę w wiedzy o dziejach polskiego ruchu wydawniczego, ale też kreśli historię tego trudnego okresu w inny sposób niż ten, do którego przywykliśmy. Książki wydawane w wielotysięcznych nakładach, a czasem zdobywane spod lady, budowały wiedzę, kulturę i świadomość społeczną, dostarczały rozrywki. Bez nich bylibyśmy inni – Czesława Frejlich.

1 lutego 2024, godz. 18:00
Dom Literatury
ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź

(info Dom Literatury w Łodzi)

Dodaj komentarz