Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł Marian Pilot

Nie żyje Marian Pilot – powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, scenarzysta filmowy, dziennikarz, eseista, leksykograf i działacz ludowy Zmarł 2 lutego. Miał 88 lat.

Marian Pilot urodził się 6 grudnia 1936 roku w Siedlikowie pod Ostrzeszowem w Wielkopolsce. Ukończył liceum ogólnokształcące w Ostrzeszowie, po maturze studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach w 1958 roku rozpoczął pracę w dziale kulturalnym PAP, następnie w redakcji „Wiadomości Filmowych” (1958–1960) i w „Na przełaj” (1960–1967) jako kierownik działu kulturalnego. W 1967 roku został członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1967–1978 był kierownikiem działu prozy „Tygodnika Kulturalnego”. W 1972 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Od grudnia 1981 roku pracował w redakcji filmów fabularnych Telewizji Polskiej, a od grudnia 1982 roku – w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej jako główny specjalista w zakresie literatury pięknej. Był członkiem Rady Nadzorczej TVP w latach 2003–2006.

W 1962 roku Marian Pilot zadebiutował zbiorem opowiadań Panny szczerbate, współtworząc literacki nurt chłopski. Autor kilkunastu powieści np. Sień, Majdan, Pióropusz, opowiadań. W 2021 roku Pilot powrócił z książką zatytułowaną »Dzikie mięso« – poematem napisanym w całości różnymi polszczyznami, z których żadna nie jest tą oficjalną, nauczaną w szkole i forsowaną przez instytucje oświatowe jako »poprawna« – czytamy na Culture.pl. Jest też autorem dwóch scenariuszy do siedmioodcinkowego serialu W słońcu i w deszczu (1979), którego akcja rozgrywa się we wsi Gudzewo i opowiada o chłopskiej rodzinie o znaczącym nazwisku Małolepsi, Jak podkreśla Culture.pl, jego świetne ucho do potocznej mowy wykorzystane też zostało przez filmowców przy serialach Pan na Żuławach (1984; napisał też scenariusz do 11. odcinka) i Ucieczka z miejsc ukochanych (1987). Do seriali tych napisał też dialogi. Twórca ma również na koncie jeden film fabularny: wyreżyserowaną przez Krzysztofa Wojciechowskiego średniometrażową Historię o proroku Eliaszu z Wierszalina (1997), której głównym bohaterem jest prawosławny duchowny z położonej na Podlasiu tytułowej wsi.

Nagrody i odznaczenia: m.n. Złoty Krzyż Zasługi (1987), Nagroda Funduszu Literatury w dziedzinie reportażu (1989), Nagroda im. Władysława Reymonta „za twórczość całego życia” (wraz z Hanną Krall, 2010) a także Nagrodę Literacką Nike za powieść Pióropusz w 2011 roku.

(źródło: wg PAP i Culture.pl, fot. Mariusz Kubik / Wikimedia Commons)

Dodaj komentarz