Konkursy Konkursy literackie

Jubileuszowa 10. edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej

Tylko do 15 lutego 2024 roku można zgłaszać książki do 10. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. To konkurs ogólnopolski. Kandydatów i kandydatki mogą typować wydawcy czy instytucje promujące literaturę i czytelnictwo oraz autorki i autorzy.


Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest już od 9 lat w dwóch kategoriach – za całokształt twórczości (Nagroda im. Adama Mickiewicza) i za znaczący dorobek twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka). W tej ostatniej kategorii w 2024 roku Kapituła rozpatrzy te kandydatki i tych kandydatów, którzy urodzili się nie wcześniej niż w 1988 roku.

Fundatorami nagrody od początku są: Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. – Poznańska Nagroda Literacka już 9 lat udowadnia, że współdziałanie miasta z uniwersytetem to znakomity pomysł – mówi prof. Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły. Laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymują gratyfikację pieniężną w wysokości 60 000 zł (nagroda im. Mickiewicza) oraz 40 000 zł (stypendium im. Barańczaka).

Dodatkowo pisarki i pisarze mogą wziąć udział w rezydencjach literackich, które są elementem Poznańskiej Nagrody Literackiej. – Co roku Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza troje nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka – zaznacza Marcin Jaworski. – Czekają na nich pokoje gościnne w Zamku, mają czas na odpoczynek, pisanie oraz spotkania z publicznością.

O tegorocznej edycji nagrody zdecyduje jury w składzie: Inga Iwasiów, Maciej Jakubowiak, Marcin Jaworski (przewodniczący Kapituły), Magdalena Kicińska, Grzegorz Olszański, Piotr Śliwiński, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Karol Francuzik (sekretarz PNL). W tym roku do Kapituły dołączył Maciej Jakubowiak eseista, wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”, autor m.in. książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” czy książki „Hanka. Opowieść o awansie”.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka, Jan Gondowicz, Stanisław Rosiek i Zyta Rudzka. Z kolei wśród wyróżnionych stypendium im. Barańczaka znaleźli się: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz, Igor Jarek, Urszula Honek i Anna Wakulik.

Zgłoszenia można nadsyłać do najbliższego czwartku – 15 lutego 2024 roku (liczy się data nadania). Wręczenie obu nagród nastąpi podczas uroczystej gali w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu 24 maja 2024.

Zasady zgłaszania i regulamin

Fundatorzy Poznańskiej Nagrody Literackiej: Miasto Poznań i Uniwersytet Im. Adama Mickiewicza
Organizatorzy: Miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Centrum Kultury ZAMEK

(info CK Zamek w Poznaniu)

Dodaj komentarz