Konkursy Konkursy zagraniczne

Zofia Bałdyga nominowana do Magnesia Litera

Organizator najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera ogłosił długą listę nominacji. Wśród nominowanych polska poetka i tłumaczka Zofia Bałdyga – znalazła się w gronie sześciorga twórców nominowanych w kategorii Poezja za zbiór Poslední cestopisy (wyd. Fra). To jej debiut w języku czeskim. 

Zofia Bałdyga

Z. Bałdyga (ur. 1987) jest absolwentką Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Jest autorką czterech tomików poezji oraz tłumaczenia antologia Sąsiadki. 10 poetek czeskich, za którą otrzymała Nagrodę „Literatury na Świecie” za 2020 rok w kategorii Nowa Twarz. Jej utwory były do tej pory przekładane m.in. na języki czeski, ukraiński, szwedzki i angielski. W Konkursie Magnesia Litera trafiła do grona sześciorga twórców nominowanych w kategorii Poezja. Mieszka i pracuje w Pradze.

Więcej informacji o Konkursie…

Nagroda  Magnesia Litera dwukrotnie trafiała do tłumaczy literatury polskiej – w 2022 roku do Michali Benešovej i Michaela Alexy za przekład Lodu Jacka Dukaja, a sześć lat wcześniej do Ivety Mikešovej za tłumaczenie Piaskowej góry Joanny Bator.

(źródło: Instytut Książki)

Dodaj komentarz