Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

28-procentowy globalny wzrost BookBeat. Polska jednym z najszybciej rozwijających się rynków

W 2023 roku przychody BookBeat oraz liczba użytkowników płacących za korzystanie z serwisu wzrosły o 28% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączny przychód w 2023 r. wyniósł 1,122 mld SEK (~430 mln PLN), podczas gdy w 2022 roku było to 877 mln SEK (~335 mln PLN). Ponad 70% przychodów wygenerowały rynki poza rodzimą Szwecją, w tym Polska. Liczba płacących użytkowników serwisu wzrosła o 200 tys. (z 715 tys. pod koniec 2022 r. do 915 tys. pod koniec 2023 r.). W czwartym kwartale 2023 roku odnotowano również dodatni wynik EBITA.

Osiągnięcie ponad miliarda koron przychodu to prawdziwy krok milowy w historii BookBeat. Trudno uwierzyć, że serwis, który zaczęliśmy budować osiem lat temu, jest w tej chwili naturalną częścią codziennego życia ponad 900 tysięcy osób. W 2023 roku odnotowaliśmy 28-procentowy wzrost przychodów, a także dodatni wynik w ostatnim kwartale. Jestem dumny z tego, że ten wzrost udało się naszemu zespołowi osiągnąć w zrównoważony i rentowny sposób – mówi Niclas Sandin, CEO BookBeat.
Wśród nowych użytkowników BookBeat w 2023 roku największą grupę stanowiły osoby w wieku od 25 do 34 lat. W skali roku przeciętny subskrybent usługi płacił za nią powyżej 1500 SEK (~575 PLN), wliczając VAT. Większość przychodów z abonamentu trafiła do wydawców i autorów.

W 2024 roku BookBeat planuje osiągnąć ponad 20-procentowy wzrost, przekroczyć liczbę miliona płacących użytkowników oraz wykazać dodatni wynik EBITA we wszystkich kwartałach. Początek roku dał mocne podstawy do realizacji tych ambitnych celów. W styczniu serwis wykazał wzrost na wszystkich rynkach, przyciągając największą do tej pory liczbę nowych użytkowników. Znalazło to odzwierciedlenie w przychodach, które w styczniu 2024 roku były o 25% wyższe w porównaniu do roku poprzedniego

Spośród naszych największych rynków to rynek polski był tym, który pokazał najwyższy wzrost w 2023 roku. Jestem przekonana, że w kolejnych latach Polska w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju całej firmy. Wciąż widzimy tu duże możliwości przyciągnięcia do naszego serwisu osób, które do tej pory nie wypróbowały jeszcze audiobooków – to wielki potencjał do wykorzystania! Fakt, że styczeń był rekordowym miesiącem pod względem pozyskanej liczby nowych użytkowników, tylko to potwierdza i stanowi bazę do dalszego rozwoju – mówi Paulina Sawicki, CDD BookBeat.


BookBeat to aplikacja do słuchania audiobooków i czytania e-booków. BookBeat powstał w 2015 roku, należy do Grupy Bonnier. Obecnie zatrudnia ponad 150 osób. Główna siedziba znajduje się w Sztokholmie, ale BookBeat posiada również lokalne biura w Berlinie, Helsinkach, Warszawie i Karlstad. Aplikacja BookBeat jest obecna na 30 rynkach europejskich. Głównymi rynkami są: Szwecja, Finlandia, Niemcy, Polska i Dania.

Więcej informacji na www.bookbeat.pl.

(info: Paulina Sawicki, Commercial Development Director, zdjęcie: sindrehsoereide/pixabay)

Dodaj komentarz