Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Maria Halber i Błażej Strzelczyk laureatami X edycji Nagrody im. Adama Włodka

Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2023 Marii Halber i Błażejowi Strzelczykowi. To już dziesiąta edycja tej Nagrody.

Nagrodę im. Adama Włodka Maria Halber otrzymała za powieści Źródła są niecierpliwe, traktującej o pragnieniu autentyczności – zarówno w kontekście wyrażania siebie, jak i doświadczania świata. Opowieść osadzona jest w realiach niedalekiej przyszłości, w której prężnie rozwijające się nowe technologie potęgują poczucie osamotnienia i dezorientacji. Istotnym wątkiem jest też potrzeba duchowości i rozczarowanie dostępnymi formami jej praktykowania – zinstytucjonalizowanymi, jak i alternatywnymi.
Laureatka jest poetką, redaktorką, autorką książki poetyckiej Przejścia (SDK, 2020) i powieści Strużki (Cyranka, 2023), za którą otrzymała nominację do Odkryć Empiku. Współtworzy kolektyw Girls and Queers to The Front. Mieszka w Warszawie.

Błażej Strzelczyk – autor książek, m.in. Moja żona głaszcze jeże (Czarne, 2019). Pracował w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press. Od 2016 roku związany ze Wspólnotą „Chleb Życia”. Był kierownikiem domu dla osób bezdomnych w Medyni Głogowskiej. Przez trzy kolejne lata mieszkał i pracował jako opiekun osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznym w schroniskach dla osób bezdomnych w Warszawie, Jankowicach (pod Sandomierzem) i Krakowie. Obecnie pracuje w Onecie oraz w krakowskim schronisku dla osób bezdomnych.
Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na napisanie książki o miejscu służącym do umierania, ukrytym gdzieś na peryferiach, żeby nikt zbyt często nie musiał do niego zaglądać i konfrontować się ze wstrętem, chorobą, śmiercią, odorem i samotnością. To opis towarzyszenia w ostatnich tygodniach i dniach życia osób, o których już dawno wszyscy (bliscy, instytucje, media itd.) zapomnieli i po których nikt nie przechodzi żałoby.


Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

W I. edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (powieść) oraz Miłosza Waligórskiego (przekład), w II. edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (książka poetycka), w III. edycji – Patrycję Pustkowiak (powieść) i Andrzeja Muszyńskiego (powieść), w IV. edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (powieść), w V. edycji – Weronika Gogola (zbiór opowiadań) i Daniel Warmuz (przekład tomu wierszy). Laureatami Nagrody im. Adama Włodka w 2019 roku zostali Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (tom wierszy) i Małgorzata Lebda (zbiór opowiadań). Za rok 2020 uhonorowani zostali Urszula Honek (zbiór opowiadań), Wojciech Szot (książka reportersko-eseistyczna) i Paweł Kaczmarski (popularno-literaturoznawczy, eseistyczny tom). Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2021 Maciejowi Jakubowiakowi i Elżbiecie Łapczyńskiej, a za rok 2022 Łukaszowi Barysowi i Agnieszce Daukszy.

(źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej)

Dodaj komentarz