Dotacje Rynek wydawniczy

Przyznano Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska. Fundusz Twórczy

W pierwszym naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęło 216 wniosków. Wsparcie otrzymało 66 osób, których projekty komisja uznała za najatrakcyjniejsze. Do gdańskich artystek i artystów trafi łącznie 971,4 tys. zł.

Miesięczna wartość stypendium w 2024 roku to 4242 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium to 2 miesiące – najdłuższy to pół roku.

Wśród projektów literackich powieść dla młodzieży pod roboczym tytułem Czarna lista” Agnieszki Kochanowskiej: – Podczas trwania stypendium zbiorę materiały, opracuję strukturę oraz napiszę pierwszą wersję powieści fantastycznej dla młodzieży pod roboczym tytułem „Czarna lista”. Powieść w formie wciągającej przygodowej historii będzie poruszała zagadnienia związane ze współczesnością, pokazując m.in. zagrożenia wynikające z binarnych podziałów społecznych, funkcjonowania w kulturowych niszach oraz przemilczania czy pomijania ważnych tematów rozwojowych jak trudne czy niewygodne emocje, strata lub śmierć. Pomysł na powieść pojawił się podczas przeprowadzania wywiadów z młodzieżą oraz researchu do projektu stypendialnego „Szkoła przetrwania” na temat skutków pandemii realizowanego w 2023 r. Polska literatura Young Adults się rozwija i jest coraz bardziej popularna, ale nadal są to przede wszystkim tłumaczenia z rynków anglojęzycznych. Znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej zwracają uwagę na brak wystarczająco dobrych książek tego nurtu pisanych przez polskich autorów. „Czarna lista” ma być jakościową alternatywą do tłumaczeń, gdzie atrakcyjna akcja będzie wzbogacona o ważne treści wspierające nastolatki w rozwoju emocjonalnym i lepszym radzeniu sobie we współczesnej rzeczywistości – czytamy we wniosku.

Pełna lista stypendystów jest dostępna na portalu gdansk.pl.

(źródło: gdansk.pl)

Dodaj komentarz