Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy laureatów 33. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W tym roku do nagrody zgłoszono ponad 70 pozycji, siedem z nich otrzymało nominację.

Laureaci w kategorii najlepsza książka roku:

  • Mikołaj Grynberg – za książkę Jezus umarł w Polsce – za umiejętność prowadzenia rozmowy o kryzysie na granicy (wysokość nagrody: 25 tys. zł),
  • Justyna Kulikowska – za tom poetycki Obóz zabaw – za stale rosnącą świadomość literacką (nagroda: 25 tys. zł).

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

  • Joanna Łępicka – za tom poetycki Zeszyt ćwiczeń – za niezwykłą świeżość i swobodę poetyckich ćwiczeń (nagroda: 15 tys. zł).


Uroczyste ogłoszenie laureatów odbyło się w piątek, 22 marca, w klubie Fama przy ul. Legionowej.


Nagroda Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało dwóch twórców – Marcin Mokry za tom poetycki Żywe linie nowe usta i Anouk Herman za debiut poetycki Right into pod tramwaj. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.

(źródło Urząd Miejski w Białymstoku)

Dodaj komentarz