Organizacje branżowe Szkolenia

Książka Na Receptę – szkolenie dla lekarzy rodzinnych i pediatrów

Kolejne szkolenie dla lekarzy poświęcone roli czytania książek w rozwoju dzieci. Już po raz drugi odbędzie się konferencja i warsztaty pod hasłem „Książka Na Receptę. Recepta na Sukces”. Wydarzenie polecane jest przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Okręgową Izbę Lekarską im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie, a odbywa się pod patronatem Medycyny Praktycznej – co potwierdza, że jest to ważne, poparte sprawdzonymi badaniami zagadnienie dla środowiska medycznego.


Kwiecień to miesiąc, w którym przypada Światowy Dzień Zdrowia, a także Światowy Dzień Książki. 13 kwietnia odbędzie się szkolenie Książka na receptę. Wpływ głośnego czytania na zdrowie i rozwój dzieci do 5 roku życia, organizowane przez Fundację Powszechnego Czytania, dzięki wsparciu programu „Promocja czytelnictwa” Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury.

„Książka na Receptę” to nowatorski w skali kraju program wspierający czytelnictwo, którego celem jest zaproszenie lekarzy i personelu medycznego do włączania rekomendowania pacjentom, a także ich rodzicom i opiekunom wspólnego, głośnego czytania książek, jako elementu praktyki lekarskiej.

Założeniem programu jest wspieranie zdrowia i rozwoju dzieci do 5 roku życia, który w tym właśnie okresie życia jest najbardziej intensywny. Liczne badania oraz doświadczenia innych krajów i organizacji, potwierdzają, że codzienny czas z książką odgrywa ogromną rolę w tym procesie – staje się fundamentem rozwoju nie tylko intelektualnego – wspierając umiejętności językowe, zdolność krytycznego myślenia, ale także dobrostanu psychicznego. Wspólne czytanie pomaga budować odporność psychiczną, kompetencje społeczne i empatię. Jednocześnie pozwala na budowanie relacji rodzic-dziecko. Dziś wskazywane jest też jako jeden z aspektów pediatrii przyszłości.

Zapisy na bezpłatną, jednodniową konferencję przyjmowane są do 12 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie organizatora.

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit, która powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. W 2019 roku Fundacja uruchomiła pierwszą odsłonę programu „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, zapraszając do współpracy pierwszego pediatrę na świecie, który w 1990 roku zaczął przepisywać czytanie swoim pacjentom.

Szczegóły programu Książka Na Receptę

Organizator programu: Fundacja Powszechnego Czytania
Partnerzy programu: Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Wydawnictwo PZWL, Medelight, MEDtube, Biblioteka Narodowa

Konferencja i warsztaty „Książka na Receptę” zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

(info FPC)

Dodaj komentarz