Rynek wydawniczy

Matki, żony, projektantki… Spotkanie z Alicją Kobzą w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, we współpracy z Fundacją Muzeum Ilustracji, zapraszają na wieczór autorski z cyklu „OKO na książkę”. Bohaterką spotkania będzie Alicja Kobza — projektantka i badaczka.

23 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godzinie 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42.
Rozmowę poprowadzi Elżbieta Pałasz

Wstęp wolny.


Alicja Kobza – graficzka, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się szeroko rozumianą grafiką użytkową: opracowywaniem identyfikacji wizualnych, projektowaniem książek, albumów oraz plakatów. Współpracowała m.in. z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kunstmuseum w Lucernie. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach branżowych, m.in. w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki. Obecnie jest członkinią zespołu Warszawskiego Obserwatorium Kultury, odpowiedzialną za oprawę graficzną.

Jej projekt badawczy „Polish Female Graphic Designers 1945–1989” – dotyczący przywracania pamięci o powojennych polskich projektantkach i graficzkach, dokumentowania ich życia i twórczości – został uznany za Projekt Roku przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Na spotkaniu artystka zaprezentuje efekty swoich spotkań z graficzkami, opowie o detektywistycznych poszukiwaniach bibliotecznych i archiwalnych, przypomni projekty takich twórczyń jak: Danuta Żukowska, Anna Huskowska, Barbara Baranowska, Julita Gadomska, Emilia Piekarska-Freudenreich, Krystyna Rogaczewska i wiele innych.

Więcej informacji: https://www.instagram.com/polish.female.designers/

„OKO na książkę” — to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszamy artystów i artystki zajmujących się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawicieli wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek. Zależy nam na wskazaniu czytelnikom roli projektowania graficznego w odbiorze estetycznym literatury, a także przedstawieniu sylwetek i dorobku poszczególnych artystek i artystów oraz przybliżeniu tajników procesu twórczego.

Organizatorzy: WiMBP, Fundacja Muzeum Ilustracji

Partnerzy spotkania: Wydawnictwo Karakter, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

Dodaj komentarz