Hurt/księgarstwo Różne

Perły Literatury – kwiecień 2024

Ateneum ceni ambitne pozycje wydawnicze, dlatego rozpoczyna nowy comiesięczny cykl rekomendacji – Perły Literatury, czyli najwybitniejsze premiery literackie ostatnich tygodni.


Sławomir Żywczak, PR Manager Ateneum, uzasadnia wybór do kwietniowego zestawienia Pereł Literatury:

„Patrzę na piękne zdanie jak kochanek”. Słowa wybitnego angielskiego poety Johna Keatsa w pełni oddają sens pracy pisarza, który wznosząc się na wyżyny kunsztu literackiego, sprawia, że osoby czytające czerpią niesamowitą rozkosz z intelektualnej igraszki czytelniczej.

Nowy projekt Ateneum Perły Literatury ma na celu wskazanie najciekawszych premier książkowych, które z reguły nie osiągają wielotysięcznych nakładów, lecz pod względem wartości literackiej zasługują na miejsce w każdej księgarni. Jak wiemy, nie tylko samą beletrystyką człowiek żyje, stąd w zestawieniu pojawiać się będą ważne publikacje esejów, reportaży, albumów i innych fascynujących dobrodziejstw rynku książki.

W Perłach Literatury nie mogło zabraknąć opus magnum Witolda Gombrowicza, wielkiego erudyty i jednego z najwybitniejszych pisarzy. Jego trzytomowy Dziennik to nie tylko wiwisekcja życia na emigracji, wnikliwa analiza własnej osoby i twórczości oraz uchylenie rąbka tajemnicy warsztatu pisarskiego, lecz również rozważania poświęcone ówczesnemu społeczeństwu polskiemu i dominującym trendom w literaturze i filozofii oraz komentarze do recenzji jego dzieł, a także na temat życia i twórczości innych literatów. Dziennik Gombrowicza to obowiązkowa pozycja na półce prawdziwego miłośnika literatury. Największą niespodzianką ostatnich tygodni jest zapowiadana przez wydawnictwo Karakter seria pięciu książek Jamesa Baldwina, jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku. Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza z nich – eseistyczna pozycja Następnym razem pożar, w której Baldwin przeplata autobiograficzne wątki z analizą społeczną Ameryki

(info Ateneum)

Dodaj komentarz