Konkursy zagraniczne

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 dla Jenny Erpenbeck

Niemiecka pisarka Jenny Erpenbeck  został laureatką tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury uhonorowało ją za powieść Kairos w tłumaczeniu Michaela Hofmanna.

Na stronie Booker Prize czytamy: Powieść Erpenbeck opowiada o destrukcyjnym romansie młodej kobiety i starszego mężczyzny w Berlinie Wschodnim w latach 80. XX wieku, w którym dwoje kochanków jakby ucieleśnia sprowadzony do zera idealizm NRD. Rozważając o nadziei i rozczarowaniu, Kairos stawia złożone pytania dotyczące wolności, lojalności, miłości i władzy.

Jenny Erpenbeck,
Michael Hofmann

(fot. strona International Booker Prize)

Zwycięzcę ogłosiła Eleanor Wachtel, przewodnicząca jury jury 2024, podczas ceremonii sponsorowanej przez Maison Valentino, która odbyła się w londyńskiej Tate Modern 2024 wtorek, 21 maja. 

Do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera zgłoszono 149 książek. Przypominamy, że n długiej liście znalazł się zbiór opowiadań polskiej poetki i prozaiczki Urszuli Honek zatytułowany Białe noce”(w przekładzie Kate Webster).

Jenny Erpenbeck to niemiecka pisarka i reżyserka teatralna. Jest córką fizyka i filozofa Johna Erpenbecka oraz arabistki Doris Kilias. Jej dziadkowie ze strony ojca, Fritz Erpenbeck i Hedda Zinner także zajmowali się pisarstwem. Erpenbeck uczęszczała do szkoły Erweiterte Oberschule w Berlinie Wschodnim, gdzie w roku 1985 zdała maturę. Ukończyła także 2-letnią naukę introligatorstwa, po czym przez pewien czas pracowała w różnych teatrach jako reżyserka i garderobiana. W latach 1988–1990 studiowała teatrologię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. W 1990 przeniosła się na studia reżyserskie (uczona m.in. przez Rutha Berghausa, Heinera Müllera i Petera Konwitschny’ego) do konserwatorium im. Hannsa Eislera. Po ukończeniu studiów w roku 1994 pracowała jako asystentka reżysera w Operze Graz. Erpenbeck należy do niemieckiego związku pisarzy PEN-Zentrum Deutschland.


Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 roku za powieści napisane w innych językach niż angielski, przetłumaczonych na angielski i wydanych w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagrodzie towarzyszy gratyfikacja pieniężna w wysokości 50 tys. funtów, która jest w równych częściach dzielona między autora i tłumacza wyróżnionej powieści. Międzynarodowa Nagroda Bookera uzupełnia przyznawaną od 1969 roku Nagrodę Bookera, która obecnie jest przyznawana dowolnej powieści napisanej po angielsku i wydanej w Wielkiej Brytanii bądź w Irlandii.

W ubiegłym roku laureatem International Booker Prize został bułgarski pisarz Georgi Gospodinov i powieść Time Shelter w tłumaczeniu Angeli Rodel.

(red.)

Dodaj komentarz