Różne Targi Targi w Polsce

Ikary 2024 wręczone

Podczas uroczystej gali otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie wręczono statuetki Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR. Otrzymali je:

W kategorii:

1. Twórca Roku – prof. Norman Davies ( statuetkę odebrał wcześniej),

2. Wydawca/wydawnictwo – Wydawnictwa Marginesy
– za fenomen rekordowej sprzedaży książki Chłopki autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, wywołanie ogólnopolskiej dyskusji na temat naszej przeszłości i sprowokowanie do zastanowienia się nad historią naszych rodzin; na spotkania z autorką przybywają tłumy, rozmawia się o rodzinnych historiach, w bibliotekach są długie kolejki oczekujących, a do tego należy docenić wydawcę za ogłoszenie konkursu dla 250 bibliotek, do których trafią egzemplarze tej szczególnej książki


4. Księgarz/ księgarnia – Księgarnia Arsenał (Poznań)
– za „długie trwanie”, za stworzenie miejsca przyjaznego literaturze, za możliwość organizacji spotkań autorskich i prezentacji ważnych dla polskiej literatury pisarzy, w tym za współpracę przy Festiwalu „Literatura do Poznania”


5. Wydarzenie sezonu – Big Book Cafe
– za otwarcie i działalność nowej placówki Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50 w Warszawie, w której trwa nieprzerwany festiwal – spotkania autorskie, prezentacje nowych tytułów i dyskusje literackie. W czasach, gdy tradycyjne księgarnie przegrywają w nierównym starciu z internetem, to miejsce pokazuje, że warto iść pod prąd


6. Popularyzator/popularyzacja czytelnictwa – Nagroda im. Tadeusza Górnego – Agnieszka Karp-Szymańska
– za nieustanne, wysokojakościowe działania równoległe: animacyjne – skierowane do dzieci (festiwale, warsztaty, wystawy, gry i wiele innych) oraz krytycznoliterackie i rekomendacyjne – skierowane do opiekunów (podkasty, webinary, artykuły prasowe, audycje radiowe), a w szczególności unikalny projekt badawczy, który dotyczy potrzeb rodzinnej publiczności obejmujących wydarzenia kulturalne i edukacyjne w kontekście możliwości promocji czytelnictwa, realizowany przez cały rok 2023, który zakończył się stworzeniem.

Laureatki tegorocznego rozdania Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR

Doroczną Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR przyznano po raz pierwszy w 1995 roku. Od początku związana jest z targami książki. Od 2010 roku towarzyszy Targom Książki w Warszawie/Międzynarodowe Targi Książki i jest wręczana podczas ich inauguracji. Organizatorem i realizatorem Nagrody jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek działające w tym zakresie na podstawie upoważnienia fundatorów nagrody oraz członków-założycieli Stowarzyszenia Promocji Książki IKAR.

Dodaj komentarz