Różne Rynek wydawniczy

Medal Senatu dla Dawida Junga

W środę, 5 czerwca 2024 roku, odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Dawidowi Jungowi. Ceremonia miała miejsce w Kancelarii Marszałka Senatu, a wzięli w niej udział Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu, oraz Rafał Grupiński, Wicemarszałek Senatu. Odznaczenie zostało przyznane Jungowi za całokształt jego działalności artystycznej oraz zasługi dla polskiej kultury.

Dawid Jung jest cenioną postacią w świecie literatury i muzyki. Urodzony w Kłecku, Jung jest poetą, dziennikarzem, wydawcą, śpiewakiem operowym, historykiem oraz krytykiem literackim. Od lat redaguje i wydaje „Zeszyty Poetyckie”, czasopismo, które stało się platformą dla młodych poetów, umożliwiając im debiut i prezentację twórczości szerszej publiczności. Dzięki jego staraniom, wiele nieznanych wcześniej talentów literackich miało szansę zaistnieć na polskiej scenie poetyckiej.

Dawid Jung jest również pomysłodawcą i dyrektorem Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie, które gromadzi i prezentuje unikatowe zbiory zabytkowych organów. Jako wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu aktywnie wspiera rozwój literatury i sztuki. Jego poezja była tłumaczona na wiele języków, w tym na angielski, francuski, niemiecki i czeski. Jego edukacja muzyczna obejmuje studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku, a także dalsze kształcenie w Wiedniu i Rzymie.

W trakcie ceremonii wręczenia medalu, Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła swoje uznanie dla osiągnięć Dawida Junga: – Cieszę się, że w pańskie ręce trafia to ogromne wyróżnienie, przyznane za zasługi dla rozwoju kultury polskiej – powiedziała Marszałek Senatu. Rafał Grupiński podkreślił znaczenie działań Junga dla promocji polskiej kultury.

Dawid Jung ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Medal im. Juliusza Słowackiego, Medal Młodej Sztuki, Medal Młodego Pozytywisty, Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym prestiżowym odznaczeniem nadawanym przez Senat RP, stanowiącym wyraz uznania za wybitne zasługi w różnych dziedzinach życia publicznego. Dotychczas Medal Senatu RP otrzymały tak zasłużone postacie jak Olga Tokarczuk, Małgorzata Gersdorf, Adam Rzepliński czy Lech Wałęsa.

(info: Zeszyty Poetyckie)

Dodaj komentarz