Różne Rynek wydawniczy

Gra planszowa „Robak” na rocznicę wydania „Pana Tadeusza”

W czerwcu tego roku mija 190 rocznica wydania Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jubileusz stał się inspiracją do stworzenia gry planszowej „Robak”, połączonej z internetową platforma wiedzy o tym poemacie.  Od początku jubileuszowego roku w całej Polsce prowadzone były szkolenia dla nauczycieli i bibliotekarzy z wykorzystania gry (przeszkolono ponad 200 osób), a młodzi ludzie uczestniczyli w lokalnych turniejach. 500 gier trafiło do bibliotek tak, by bez problemu nauczyciele mogli wypożyczać je na zajęcia lekcyjne. Internetowa platforma wiedzy dostępna jest dla wszystkich bez ograniczeń pod adresem www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl


11 czerwca o godz. 9.00  młodzi zwycięzcy rozgrywek regionalnych gry „Robak” spotykają się w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu na wielkim finale i około godziny 10.00 wyłoniony zostanie Laureat, który musi nie tylko być świetnym graczem, ale także znawcą poematu Mickiewicza.


Projekt „Robak” realizowany jest w ramach Programu Ministra Kultury „Promocja czytelnictwa” przez Agencję Promocyjną OKO Iwona Haberny, we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza oraz pod patronatem honorowym i merytorycznym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorem tekstów na atrakcyjną, nowoczesną platformę wiedzy jest prof. Paweł Bukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mechanika została opracowana przez znanego projektanta gier Wojciecha Rzadka, we współpracy z prof. Tomaszem Majkowskim z Ośrodka Badań Groznawczych na Wydziale Polonistyki UJ. Scenariusze lekcji, w oparciu o grę i platformę wiedzy opracowała Biserka Cejović. Autorką znakomitych, nawiązujących do kultury memów ilustracji do gry (planszy przedstawiającej Soplicowo i kart z wizerunkami bohaterów) jest Anna Pałosz. Jej poprzednie dzieło – ilustracje do gry karcianej „Świteź” na bazie Ballad i romansów zwyciężyło w kategorii Idea konkursu Projekt Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

(info: Agencja Promocyjna OKO)

Dodaj komentarz