Festiwale literackie

Od dziś 21 czerwca BigBook Festival

Dwunasty Big Book Festival – Duży Międzynarodowy Festiwal czytania – rusza dziś w Warszawie i zajmie miłośnikom książek cały weekend. Trzy dni niepowtarzalnych wydarzeń inspirowanych literaturą połączy w tym roku hasło JESTEŚMY ILUZJĄ!


BIG BOOK FESTIVAL SZUKA PRAWDY W ŚWIECIE ZŁUDZEŃ

Wg organizatora festiwalu to będą trzy dni refleksji nad zwodniczością świata, fałszywymi wyobrażeniami i pozorami, jakich doświadczamy i jakie współtworzymy.
Od złudnych obietnic doskonałego życia, przez magnetyzujący teatr polityczny, po wirtualne fatamorgany wyłaniające się z mediów społecznościowych – jesteśmy dziś zanurzeni w fikcyjnych obrazach, relacjach i dezinformacji. Czy w tak iluzorycznych okolicznościach możliwe jest prawdziwe życie? I co by miało oznaczać?
Przez rozmowy z osobami tworzącymi literaturę, debaty z autorytetami, aktorskie interpretacje współczesnych powieści, a także przez dowcip i żart zapraszamy do szczerości i odnajdowania siebie.

Anna Król, dyrektorka Big Book Festival, o idei tegorocznej edycji:

Żyjemy w świecie, w którym wszystko może za chwilę zniknąć. W otoczeniu, w którym każdy fakt może zostać poddany wielu sprzecznym interpretacjom. W codzienności złudnych i płynnych komunikatów – obietnic rządzących, niestabilnych związków, fikcyjnego prestiżu. Ale także wśród własnych iluzorycznych odbić: upozowanych cyfrowych wizerunków i namiastek autentyczności.

W życiu, w którym trudno o jakąkolwiek pewność, sens ma szukanie oparcia w sobie i sobie nawzajem. W opowiadaniu własnych, najbardziej intymnych prawd. Gdy wszystko wokół może okazać się iluzją, prawdziwe staje się to, co czujemy. Także, to, co przeżywamy dzięki drugiemu człowiekowi albo innym istotom.

Najprawdziwsze doznania zyskujemy dzięki kontaktowi z ludźmi, przyrodą, sztuką, z literaturą. To, co odczuwamy jako głęboko nasze, a często ukryte. Jak wzruszenie, które nas ogarnia, gdy budzimy się przy kimś kochanym. Ciepło, które czujemy patrząc w słońce. Albo myśl, która z nami zostaje po przeczytaniu ważnej książki – myśl, że wszystko jest możliwe.

Trzy dni Big Book Festival będą okazją, by sprawdzić, jak w nieprzewidywalnej rzeczywistości, rządzonej przez siły, których często nie znamy i na które mamy jedynie iluzoryczny wpływ, poszukiwać prawdy i autentyczności. Którędy wydostawać się z pozorów i powierzchowności przeżyć, nieszczerości w relacjach, jak dążyć do pewności, że istniejemy – my sami i my pośród innych.

Co ma w tej sprawie do powiedzenia i do zrobienia literatura? Być może właśnie zapisane opowieści, cierpliwie studiujące i odsłaniające naturę naszych związków i naszych skrytych doznań, najlepiej zbliżają do prawdziwości. To przewrotne, że literacka fikcja, gra wyobraźni i zamierzonych zmyśleń, okazuje się ścieżką do zrozumienia, kim i jak jesteśmy. Kto choć raz zobaczył siebie w losach opisanych bohaterów, wie, że książka bywa najlepszym lustrem rzeczywistości.


Poznaj program Festiwalu…


Wstęp jest wolny, wybrane wydarzenia będą transmitowane, inne zostaną zarejestrowane dla osób wpierających Fundację „Kultura nie boli” w Patronite.

Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, powołanym przez Fundacją „Kultura nie boli”, odbywa się w Warszawie od 2013 r.

(źródło: BigBook Festival)

Dodaj komentarz