Kadry Rynek wydawniczy

Urszula Kozioł odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Poetka i pisarka Urszula Kozioł została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczono w czwartek 20 czerwca w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu podczas uroczystości 93. urodzin poetki.

Czwartkową uroczystość zorganizował wrocławski ratusz oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który jest wydawcą miesięcznika społeczno-kulturalnego „Odra”. 93-letnia poetka związana jest z tym periodykiem od lat 50. XX wieku i do tej pory ukazują się w nim jej felietony. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył Urszuli Kozioł wojewoda dolnośląskie Maciej Awiżeń. W uroczystości wziął udział  prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem. Liceum ukończyła w Zamościu, ale studia polonistyczne rozpoczęła już na Uniwersytecie Wrocławskim. Kozioł należała do tzw. Pokolenia „Współczesności” – literatów debiutujących około 1956 roku.

Od połowy lat 50. do lat 70. Urszula Kozioł pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu. W latach 50. była kierownikiem literackim pisma „Poglądy”. Od 1958 roku publikuje w „Odrze”, gdzie od 1972 roku kierowała działem literackim. W latach 70. Kozioł współpracowała też ze Studenckim Teatrem Kalambur we Wrocławiu.

Poetka działa w różnych organizacjach zrzeszających literatów, a w latach 90. była na stypendiach literackich w USA i we Francji.

Kozioł jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius; otrzymała także doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autorka kilkudziesięciu wydawanych od lat 50. tomików poezji (ostatni „Raptularz” wydała w 2023 roku). Napisała też trzy powieści i zbiory opowiadań. Poza tym spod pióra Urszuli Kozioł wyszło kilkanaście tekstów dramatycznych.

Poetka w czwartek skończyła 93 lata.

(info wg PAP, fot.: Mariusz Kubik / Wikimedia Commons)

Dodaj komentarz