Organizacje branżowe

Kiedy VAT 0% na książki?

Komunikat PIK

W piątek 5 lipca Prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska oraz Wiceprezeska Dorota Twarowska odbyły spotkanie z Ministrem Finansów, Andrzejem Domańskim.

Spotkanie miało na celu ustalenie trybu wdrożenia stawki VAT 0% na książki. Minister finansów zadeklarował, że po konsultacjach w ramach koalicji pod koniec bieżącego roku oraz po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji, na początku 2025 roku Ministerstwo przystąpi do prac nad obniżeniem stawki VAT na książki do 0%. Ponadto, podczas spotkania omawiana była trudna sytuacja branży książki, rządzące nią mechanizmy ekonomiczne oraz kulturotwórcza rola księgarń. Została również poruszona kwestia dotacji na podręczniki.

Jesteśmy zadowolone ze spotkania. Minister finansów chce realizować składaną wraz z Marszałek Małgorzatą Kidawą – Błońską przedwyborczą obietnicę. Jest ona dla naszej branży niezwykle istotna. I chociaż nie jest ona lekiem na całe zło, jest ważnym krokiem w kierunku ulżenia podmiotom rynku książki w codziennej działalności. Pozostajemy w kontakcie z Ministerstwem Finansów i na bieżąco będziemy monitorować tę oraz pozostałe poruszone kwestie – powiedziała po spotkaniu Magdalena Hajduk-Dębowska.

(info PIK)

Dodaj komentarz