Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy “Franciszek Maśluszczak – malarstwo, rysunek” 16 sierpnia o godz. 17:00.
Franciszek Maśluszczak jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci. Ma w swoim dorobku ilustracje m.in. do twórczości K. I. Gałczyńskiego – wydawnictwo jubileuszowe z 2002 r., prozę Roalda Dahla i Marka Słyka, poezję K. Lenkowskiej, M. Grześczaka, A. Rosenfelda, ilustracje do książki A. Mickiewicza Ballady i romanse (w ramach akcji Narodowe Czytanie, objętej patronatem Prezydenta RP, 2022 r.), a także wydawnictwa poplenerowe z plenerów w Zwierzyńcu i Krasnobrodzie.
Za swoją twórczość otrzymał m.in. Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, Wielką Nagrodę im. W. Hulewicza, Nagrodę im. Brata Alberta w Rzeszowie, Nagrodę Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie, Nagrodę im. ks. prof. J. Pasierba w Grudziądzu, a także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Prezydenta Miasta Lublin – wręczony z okazji 25 – lecia Galerii Wirydarz w maju 2024 r. w Lublinie.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeum m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Arkadii, Nieborowie, Szczecinie, Zamościu, Katowicach, Tokio, Gandawie, Drohobyczu, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Franciszek Maśluszczak
Malarz, rysownik, grafik, ilustrator, autor polichromii, projektant witraży.
Urodził się 21 stycznia 1948 r. w Kotlicach k/Zamościa. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dyplom uzyskał w pracowni grafiki prof. J. Pałki w 1974 r. Współpracował z wieloma wydawnictwami m.in. z prasą codzienną „Rzeczpospolita” czy z tygodnikami „Literatura”, „Zwierciadło”. Należy do ZPAP i ZAiKSu, jest honorowym członkiem Konfraterni Kazimierskiej oraz koła Rotary Sobieski. Bierze czynny udział w życiu artystycznym – w obradach jury, w komisjach i konferencjach, wspiera aukcje dobroczynne m.in. im. Brata Alberta w Rzeszowie, „Wielkiego Serca” w Krakowie, „Wielcy Małym” w Warszawie, WOŚP w Puławach, radiową akcję „Choinki Jedynki”.
Prace swoje prezentował na ponad 100 wystaw indywidualnych oraz licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem polichromii Drogi Krzyżowej, a także projektantem witraży w kościele Wniebowstąpienia w Warszawie na Ursynowie. Odbywa podróże artystyczne i bierze udział w plenerach organizowanych w kraju i za granicą.
Wystawa czynna jest w BWA – Galerii Zamojskiej do 22 września 2024 r.
BWA – Galeria Zamojska, ul. Staszica 27, Zamość.
(info BWA – Galeria Zamojska)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.