16 września obowiązki dyrektorki generalnej biura Polskiej Izby Książki przejmuje Małgorzata Kanownik, tym samym dotychczasowa dyrektor Ewelina Szyszkowska zostaje z nami do końca miesiąca.
Z Eweliną Szyszkowską współpracowałam jako prezeską Izby krótko, ale bardzo intensywnie. Była to profesjonalna i owocna współpraca. Bardzo żałuję, że Ewelina nie będzie już kierować biurem Polskiej Izby Książki, pozostaje ona jednak w orbicie izby jako wykładowczyni na kierunku Animator rynku książki w szkole Cosinus, który to kierunek programowali między innymi członkowie Rady Polskiej Izby Książki. Życzę Ewelinie dużo satysfakcji z nowej pracy – powiedziała prezeska PIK Magdalena Hajduk-Dębowska.
Ewelinie Szyszkowskiej dziękujemy za miesiące intensywnej współpracy z poprzednią i obecną Radą PIK oraz poprzednią prezeską Sonią Dragą, jaki i obecną Magdaleną Hajduk-Dębowską. Życzymy powodzenia i realizacji planów życiowych w nowych miejscach, choć z pewnością ścieżki niejednego naszego Członka przetną się jeszcze z jej ścieżkami.
– Miejsce Eweliny zajmuje Małgorzata Kanownik, która współtworzy rynek książki od wielu lat. Kierowała m.in. działem promocji w Instytucie Książki, tworzyła program wydarzeń towarzyszących Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, a ostatnio tworzyła impresariat w Grupie Wydawniczej Foksal. Niezwykle cieszę się na współpracę z Małgorzatą, jestem pewna, że wniesie do Polskiej Izby Książki wiele nowych i świeżych pomysłów – dodaje prezeska.
Kim jest nowa dyrektorka generalna?
Małgorzata Kanownik – menadżerka kultury z wieloletnim doświadczeniem, współautorka i koordynatorka ogólnopolskich projektów promujących czytelnictwo i książkę. Zawodowo związana była zarówno z instytucjami kultury, jak i organizacjami i firmami zajmującymi się branżą czytelniczą. Na co dzień współpracuje z autorami, wydawcami, stowarzyszeniami branżowymi i bibliotekami.
Rozpoczęła karierę zawodową w Biurze Marketingu w centrali TUiR Warta, gdzie odpowiadała za sponsoring kultury. Pracując w dzienniku „Rzeczpospolita” koordynowała projekty specjalne i kierowała sekcją komunikacji marketingowej. Była rzeczniczką prasową i kierowniczką działu promocji Zamku Królewskiego w Warszawie. Od 2011 do 2016 rzeczniczka Instytutu Książki, odpowiadała także za promocję wieloletniego Programu Rządowego Biblioteka +. Infrastruktura bibliotek, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i organizację Rankingu Bibliotek. Od 2016 do 2021 w Murator EXPO tworzyła strategię programową (w tym program branżowy) oraz była odpowiedzialna za PR targów książki. Od 2021 do 2023 w Fundacji Historia i Kultura kształtowała działania programowe i PR wydarzeń targowych (Targi Książki w Warszawie, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, Targi Książki w Katowicach, Plener Literacki w Gdyni). Od 2023 do 2024 roku w Grupie Wydawniczej Foksal zajmowała się stworzeniem impresariatu, reprezentując finalnie ponad sześćdziesiątkę autorek i autorów tego wydawnictwa.
Chciałabym, żeby Polska Izba Książki była platformą wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk, źródłem wiedzy o zmieniających się warunkach prawnych i ekonomicznych, by wspierała edukację i rozwój kadr – tłumaczy dyrektorka generalna Małgorzata Kanownik. – Zależy mi, by PIK był partnerem, któremu się ufa, który czerpie z doświadczeń europejskich i jest poważanym reprezentantem środowiska w dialogu z instytucjami i administracją publiczną. A najważniejsze, by Izba była miejscem, z którego jej Członkowie, poprzez wspólne działania, mają realny wpływ na sytuację rynku książki i wspieranie rozwoju czytelnictwa – dodaje.
(info PIK)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.