Gorące dyskusje wokół pięciu książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literacka Podróż Hestii udowodniły już, że dobra literatura nie znajduje się wyłącznie na półce z tytułami dla dorosłych. W finałowym etapie 4. edycji konkursu nagrodzono właśnie powieść fantasy pt. „Silla” Karoliny Lewestam, wydaną przez Agorę dla Dzieci.
Kapituła dokonała wyboru spośród 5 nominowanych książek a w wyborze tym miała głos Młodzieżowa Rada Literacka. Werdykt ogłoszono 13 września br. podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii w Sopocie. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się po patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.
– Nagrodzona przez nas powieść Karoliny Lewestam podkreśla wartości, które wyraźnie wpisują się w ideę konkursu Literacka Podróż Hestii. To przede wszystkim potrzeba współpracy, która jest szczególnie ważna w obecnych czasach indywidualizmu i różnorodności. Siłą tej książki są również wątki, które zachęcają do poszukiwania harmonii, pokojowego współistnienia różnych gatunków, postaw, opinii. Treść „Silli” nawiązuje do najlepszych tradycji literackich – powieści inicjacyjnych czy podróżniczych – i w ten sposób jest czytelna dla każdego, nie tylko dla fanów gatunku – powiedział Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.
– Karolina Lewestam opowiada o rzeczach najistotniejszych w bardzo atrakcyjnej językowo i fabularnie formie. Udała jej się wielka sztuka: w jej powieści nie ma dydaktyzmu, a jednak jest ona głęboko dydaktyczna. I mimo że dzieje się w mitologicznej czasoprzestrzeni, pozostaje bardzo aktualna, bo mówi o tym, co teraz dla młodych ludzi jest ważne. I co, mam wrażenie, jeszcze długo na ważności nie straci – tak decyzję Kapituły skomentował prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Do 4. edycji konkursu zgłoszono 89 propozycjie, z których kapituła wybrała następujące tytuły:
- Silla, Karolina Lewestam (Agora dla Dzieci)
- Hydropolis 2. Walcz, Zygmunt Miłoszewski (W.A.B. / GW Foksal)
- Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki, Katarzyna Ryrych (Butterfly / Ibis)
- Hajda. Beskid bez kitu, Maria Strzelecka (Libra P)
- Zguba, Natalia Szostak (W.A.B. / GW Foksal)
Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.
Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła, w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, a także finalistka Nagrody Nike 2023; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarza Nagrody pełni Janusz Heller.
Tegoroczny werdykt wsparła decyzja Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.
Autorka otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.