Ambasada Kazachstanu w Polsce
„Ciągłość państwowości Kazachstanu w nurcie historii. Państwo Kazachskie na mapach Europy i Ameryki XV-XIX wieku” – to tytuł wystawy, której wernisaż miał miejsce 12 listopada w Sali Lustrzanej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Otwarcie wystawy, a raczej seminarium poświęconemu zbiorowi map, miało przebieg bardzo uroczysty. Wzięli w niej udział politycy, przestawiciele organizacji współpracujących z Kazachstanem na wielu płaszczyznach, przyjaciele Kazachstanu. Jako gospodarz wydarzenia seminarium otworzyła pani wiceprezydent PAN prof. Mirosława Ostrowska, gości przywitał ambasador Kazachstanu w Polsce Alim Kirabayev.
Wystawa jest częścią efektu prowadzonych od kilkunastu lat prac dyrektora Instytutu Studiów Współczesnych Euroazjatyckiego Uniwersytetu Narodowego im. Gumilowa w Astanie Mukhity-Ardagera Sydyknazarova. Podczas studiów w Polsce, w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego zapoznał się on z mapą Anthony’ego Jenkinsona z 1562 roku „Nova Absolutaque Russiae, Moscoviae et Tartariae descriptio“ z wyraźnie wyróżnioną Cassackią (jedno z określeń Państwa Kazachskiego). Stało to się impulsem do poszukiwań w czołowych bibliotekach, muzeach i archiwach Europy, USA i na Bliskim Wschodzie kolejnych map i dokumentów związanych z Kazachstanem, a ich efektem jest wydany w Brukseli album Ciągłość państwowości Kazachstanu w nurcie historii. Państwo Kazachskie na mapach Europy i Ameryki XV-XIX wieku (Atlas, Bruksela 2021). W planie wydanie 10-tomowego atlasu dawnych map europejskich Państwa Kazachskiego XI-XX w.
Bohaterem seminarium był oczywiście Mukhit-Ardager Sydyknazarov, który ze swadą opowiadał o swych poszukiwaniach i badaniach znalezionych dokumentów, doszukując się niekiedy rzeczy mogących zainteresować również polskich historyków i miłośników map. Np. na słynnej arbskiej mapie al-Irdisiego z 1154 zaznaczona została Polska – arab. Bluyie (inne: Bulunie, Bulanda). A wiecie Państwo skąd wyruszyli Trzej Królowie pokłonić się małemu Jezusowi? – wg Sydyknazarova z miasta Taraz w Kazachstanie.
Obecnie niektóre z map można oglądać w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (ul. Nowy Świat 72).
(info ap)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.