Rynek wydawniczy

32. Targi Książki Historycznej. Nagroda Klio – nominacje

Podczas konferencji prasowej Targów Książki Historycznej (26.12.2024) poznaliśmy podstawowe informacje dot. ruszających w czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie wydarzenia. W spotkaniu udział wzięli: Waldemar Michalski – dyrektor Targów Książki Historycznej, prezes Fundacji Historia i Kultura, Zbigniew Czerwiński – wiceprezes SAIW Copyright Polska, dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò (Uniwersytet Warszawski) – przewodniczący jury Nagrody Klio.


Tegoroczne Targi przedstawił Waldemar Michalski. Jak zawsze Targi będą miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami i autorami oraz miejscem udanych zakupów. W tym roku weźmie w nich udział około 150 wydawnictw z Polski, z czego w ramach Salonu Książki Muzealnej ponad 20 instytucji (współorganizatorem i partnerem Salonu jest Narodowy Instytut Muzeów). Targi gościć też będą niezależnych wydawców z Białorusi, a prezentowane na ich zbiorowym stoisku książki i planowane spotkania z autorami z pewnością ściągną do Arkad Kubickiego czytelników z licznej w naszym kraju diaspory białoruskiej.

W. Michalski omówił też zmiany w tegorocznej Nagrodzie Klio. Jury Nagrody obraduje w nowym składzie: prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò (przewodniczący), prof. Maciej Janowski, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Piotr M. Majewski, prof. Beta Możejko, red. Piotr Dobrołęcki i red. Marian Turski. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński. Od przyszłego roku planowane są pewne zmiany w Nagrodzie. Podziękował też sponsorom Nagrody: Stowarzyszeniu Autorów i Wydawców Copyright Polska, która patronuje Nagrodzie w kategoriach: autorska, edytorska i monografie naukowe, oraz Fundacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – mecenasowi Nagrody w kategorii varsaviana.

Zbigniew Czerwiński – wiceprezes SAIW Copyright Polska, podkreślił wagę i znaczenie reprezentowanej przez siebie instytucji w kontynuowaniu Targów i Nagrody Klio – najważniejszej w Polsce nagrody za książkę o tematyce historycznej.

Dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò (Uniwersytet Warszawski) – przewodniczący jury Nagrody Klio krótko i treściwei przestawił nominowane książki.

A oto nominacje w poszczególnych kategoriach.

Kategoria autorski:

  • Michał Bilewicz, Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości (Wydawnictwo MANDO)
  • Kalina Błażejowska, Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych (Czarne)
  • Jan Doktór, Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie (Żydowski Instytut Historyczny)
  • Piotr Majdaczyk, Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina (Instytut Pileckiego)
  • Agata Szydłowska, Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u (Czarne)

Kategoria monografii naukowych:

  • Sylwia Bykowska, Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960 (Instytut Historii PAN)
  • Tomasz Ceran, Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce (Instytut Pamięci Narodowej)
  • Piotr Okniński, Wehikuły pamięci. Przeszłość i władza w dawnym Krakowie (do końca XVIII wieku) (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Paweł Zając OMI, Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769-1771) (Wydawnictwo Naukowe UAM)

Kategoria edytorska:

  • Fundacja Ośrodka Karta, Polacy na wschodzie. Historie mówione
  • Instytut Sztuki PAN, Drewniana architektura uzdrowisk polskich w XIX wieku i na początku XX wieku (autorka Grażyna Ruszczyk)
  • Wydawnictwo Kresowe Drogi, Wołyń – historia, ludzie, zabytki
  • Wydawnictwo Arkady, Rikjmuseum w Amsterdamie
  • Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim

Kategoria varsaviana:

  • Filip Kalinowski, Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90. (Czarne)
  • Mariusz Klarecki, Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939-1940 (wyd. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • Żydowski Instytut Historyczny, Encyklopedia getta warszawskiego

Uroczyste otwarcie TKH i ogłoszenie laureatów 30. edycji Nagrody Klio w czwartek 28 listopada o godz. 12:00.

Organizatorem Targów są Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzeów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

(ap)


Dodaj komentarz