Różne Rynek wydawniczy

Polskie Radio zaprasza do świata książek bez zadęcia. Rusza podcast „Chłopaki od blurbów”

Książki, popkultura, literackie kulisy i dużo humoru. Polskie Radio rozpoczęło współpracę z Wojciechem Chmielarzem i Piotrem Kniołą, znanym w sieci jako PigOut. Efektem jest nowy podcast „Chłopaki od blurbów”. To rozmowy o książkach prowadzone lekko, błyskotliwie i bez nadęcia.



W podcaście znany autor kryminałów oraz influencer – recenzent książek rozmawiają o premierach, trendach, bestsellerach i rozczarowaniach. Polecają, krytykują, spierają się i zaglądają za kulisy rynku wydawniczego. W każdym odcinku pojawia się gość ze świata literatury. To autorzy, wydawcy, ludzie rynku książki i osoby, które współtworzą współczesną kulturę czytania w Polsce.

Jak podkreśla Paweł Majcher, redaktor naczelny i prezes Polskiego Radia, nowy projekt wpisuje się w szersze otwarcie na nowoczesne formy kontaktu z odbiorcą. – Zależy nam na rozmowie o ważnych rzeczach w sposób przystępny i angażujący. Podcasty są dziś naturalnym językiem odbiorców, dlatego szukamy nowych form opowiadania o kulturze. „Chłopaki od blurbów” świetnie wpisują się w misję Polskiego Radia. To także wsparcie dla czytelnictwa, polskich autorów i dłuższych, pogłębionych treści w świecie szybkiej konsumpcji i scrollowania – mówi Paweł Majcher.

Twórcy podcastu podchodzą do literatury bez akademickiego tonu. Stawiają na emocje, autentyczne opinie i swobodną rozmowę, która bardziej przypomina dyskusję znajomych niż klasyczną recenzję. – To podcast dla ludzi, którzy kochają książki, ale nie lubią nadętych rozmów o książkach. Chodzi o zabawę, pasję czytania. O czystą radochę, jaką nam to daje – podkreśla Wojciech Chmielarz.

Nie zabraknie też sporów, mocnych opinii i humoru, z którego PigOut jest doskonale znany swoim odbiorcom w sieci. – Z Wojtkiem mamy różne gusta, temperamenty i podejścia do czytania, ale łączy nas jedno. Obaj kochamy historie. Czasem będziemy się zachwycać, czasem spierać, innym razem wbijać szpilkę w rynek wydawniczy albo we własne wybory czytelnicze, ale właśnie na tym to polega. Kultura wzbudza emocje i potrafi sprawić, że dwie osoby kompletnie inaczej odbiorą to samo dzieło. I w podcaście to wszystko przegadamy, a na końcu Wojtek przyzna mi rację – dodaje Piotr Knioła, czyli PigOut.

Nowa produkcja ma być także odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania odbiorców podcastów. Polskie Radio stawia na połączenie wartościowej treści z lekką, atrakcyjną formą. – Bardzo cieszymy się z tej współpracy. Między chłopakami jest świetna energia i ogromna swoboda rozmowy. To zupełnie inna formuła niż nasze dotychczasowe produkcje. Chcieliśmy stworzyć podcast, który będzie jednocześnie wartościowy i po prostu bardzo przyjemny w odbiorze. Taki, przy którym można dowiedzieć się czegoś nowego, ale też dobrze spędzić czas – komentuje Marlena Borowska, dyrektor-redaktor naczelna Agencji Kreacji Projektów Podcastowych Polskiego Radia.


Nowe odcinki będą ukazywać się w każdy wtorek o godzinie 6:30. Wideopodcast „Chłopaki od blurbów” będzie dostępny na PolskieRadio.pl, YouTube, Spotify oraz Apple Podcasts.

Producentem podcastu jest Tomasz Baranowski z AKPP Polskiego Radia.

(info i grafika: Polskie Radio)

Dodaj komentarz