Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na spotkanie z Bogusławą Bożeną Kępkowską i promocję Jej książki “Pruszkowskie obrabiarki”

Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na spotkanie z Bogusławą Bożeną Kępkowską i promocję Jej książki "Pruszkowskie obrabiarki"

Kiedy

05/02/2020    
18:00 - 19:00

Gdzie

Spółdzielczy Dom Kultury
ul. Hubala 5, Pruszków

Event Type

Mapa niedostępna

Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na spotkanie z Bogusławą Bożeną Kępkowską i promocję Jej książki PRUSZKOWSKIE OBRABIARKI.

Po spotkaniu przewidywana jest sprzedaż ostatnich egzemplarzy publikacji w cenie promocyjnej.

5 lutego o godzinie 18.00
Spółdzielczy Dom Kultury, ulica Hubala 5

WSTĘP WOLNY


Publikacja obejmuje okres 1919-2019, czyli stu lat. Początkiem był zakup w grudniu 1919 r. zniszczonej fabryki Józefa Troetzera, a końcową datę stanowi rok 2019. Celem książki jest ukazanie historii rozwoju i upadku: olbrzymiego wysiłku, jaki Polonia amerykańska włożyła w pomoc odradzającej się po rozbiorach Polsce, w stworzenie nowoczesnej gałęzi przemysłu, jaką był przemysłu obrabiarkowy, a następnie po załamaniu w 1923 r. rozwój fabryki, jej sukcesy w drugiej połowie lat trzydziestych, trudny okres II wojny, nacjonalizację, działalność w PRL, w III RP i upadłość Fabryki Obrabiarek „Mechanicy” oraz CBKO.

Książka ma przypomnieć i przekazać pamięć o tych faktach młodszym Pruszkowianom i Polakom interesującym się historią miasta i polskiego przemysłu maszynowego w omawianym okresie.

Książka nie rości pretensji do bycia pracą naukową. Ma jedynie przypomnieć i ocalić od zapomnienia fabryki i przedsiębiorstwa ściśle związane z Pruszkowem, mające wielki wpływ na miasto, tworzące jego historię.

Dodaj komentarz