Legenda Leopolda Tyrmanda – Izabelińskie Spotkania z Książką

Kiedy

05/06/2020    
18:00 - 23:00

Gdzie

Planetaizabelin.pl
Planetaizabelin.pl , Planetaizabelin.pl

Event Type

Mapa niedostępna

Organizatorzy XXII Izabelińskich Spotkań z Książką zapraszają na drugi blok tematyczny o fascynującej legendzie Leopolda Tyrmanda z jego biografami – Agatą Tuszyńską, Mariuszem Urbankiem i Marcelem Woźniakiem – które poprowadzi Jerzy Kisielewski.

“Leopold Tyrmand – cała epopeja, mój wielki przyjaciel”. Tak właśnie Stefan Kisielewski rozpoczyna wielostronicowe wspomnienie o jednej z najbardziej tajemniczych, a przy tym błyskotliwie inteligentnej i zarazem “kolorowej” postaci w polskiej kulturze ubiegłego wieku. Dla porównania – o Iwaszkiewiczu w tym samym “Abecadle Kisiela” jest zdań osiem. Ogłoszony przez sejm RP Rok Tyrmanda 2020 przypada dokładnie w stulecie urodzin autora “Złego” i trzydziestą piątą rocznicę jego śmierci w Ameryce. Kim tak naprawdę był popularny “Lolek”? Czym zasłużył sobie nie tylko na kondolencyjny list od samego prezydenta Ronalda Regana, ale także – co wydaje się nieprawdopodobne – na jednomyślność polskiego parlamentu?

Leopolda Tyrmanda, jego legendę, prawdę i mity, przedstawią nam Agata Tuszyńska, autorka książki “Tyrmandowie. Romans amerykański”, Mariusz Urbanek, biograf i reporter, który ukończył niedawno drugie poprawione i powiększone wydanie “Złego Tyrmanda” oraz Marcel Woźniak, który po opublikowanej kilka lat temu “Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” postanowił w tym roku napisać o nim kolejną książkę.

***

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie się odbywała w całości za pośrednictwem internetu – transmisje spotkań oraz projekcje filmowe będą dostępne na żywo na facebooku Izabelińskich Spotkań z Książką oraz stronie internetowej Festiwalu: http://planetaizabelin.pl/.

Dodaj komentarz