promocja książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. “Dziwne jest serce kobiece…”

promocja książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. "Dziwne jest serce kobiece..."

Kiedy

09/01/2020    
17:00 - 20:00

Gdzie

Ratusz nowosądecki
rynek, Nowy Sacz
Mapa niedostępna

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego oraz Sądecki sztetl zapraszają na promocję książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. Dziwne jest serce kobiece… Spotkanie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Wspomnienia z czasów galicyjskich opracował wnuk autorki, Rafał Skąpski, który będzie gościem spotkania.
Wydarzenie poprowadzą: Edyta Danielska i Łukasz Połomski.

9 stycznia 2020 | godz. 17:00
sala reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim ratuszu

—–
Zofia Skąpska przyszła na świat 24 maja 1881 r. w Kaliszu, a zmarła 14 sierpnia 1961 r. w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w otoczeniu ziemiaństwa mieszkając m.in. w Krakowie. W 1900 r. wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. Pisała dla wielu gazet, co wówczas nie było tak popularne wśród kobiet. Dzięki temu niewątpliwie możemy poznać kobietę nowoczesną z przełomu wieków. Skąpska jednocześnie zbierała własne wspomnienia, które zostały ujęte w publikacji. Jej życie to wielki kawałek historii Polski – od Habsburgów, przez wielką wojnę, międzywojnie, II wojnę światową, po PRL. Dynamika wydarzeń politycznych w tym czasie miała przełożenie na losy zwykłych ludzi, naszych dziadków i pradziadków, którym wówczas przyszło żyć. Niewielu jednak miało głowę, żeby to wszystko spisywać.

Opublikowana książka to zdecydowanie „intymne źródło”, które pozwala nam dotknąć życia codziennego. Czytelnik poznaje opowieść na temat losów rodziny, małej ojczyzny i świata z perspektywy kobiety. To także historia Sądecczyzny pokazana z perspektywy ziemiańskiego dworu. Czy „dziwne jest serce kobiece” z przełomu XIX i XX w., jak pisała Skąpska? A może to serce się zmienia – ma inne tęsknoty, marzenia, ciepło? Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie po lekturze książki.

Dodaj komentarz