“Skandynawia Hall” – spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim

"Skandynawia Hall" - spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim

Kiedy

16/01/2020    
18:00 - 20:00

Gdzie

Restauracja Cechowa
ul. Warszawska 6, Białystok
Mapa niedostępna

Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” zapraszają na spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim, autorem książki Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy (Wydawnictwo Agora, 2019). Spotkanie odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godz. 18 w restauracji Cechowa przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku, poprowadzi je Agata Borowska.
Na miejscu będzie można kupić książkę autora.

Feministki w hidżabie. Muzułmańska społeczność LGBT. Drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. Jej drugie oblicze to m.in. problem „zabójstw honorowych”, działalności salafitów, a także wyobcowania niektórych społeczności.
Przyjrzenie się temu z bliska to lekarstwo na fake newsy i niewiedzę na temat życia muzułmanów w Europie. Gdy politycy podsycają strach przed uchodźcami, nagradzany reporter Maciej Czarnecki pokazuje prawdziwe historie imigrantów w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Ich opowieści obalają stereotypy oraz burzą uprzedzenia.
Skandynawia HALAL to mocny i ważny głos w dyskusji o imigracji muzułmanów do Skandynawii i szerzej – Europy. Czarnecki nie daje gotowych odpowiedzi. Zamiast tego rzetelnie i uczciwie przedstawia losy oraz sposób myślenia tych wyznawców islamu, dla których północna część Starego Kontynentu stała się domem.
Okazuje się, że populistyczny mit o czarno-białym świecie nie jest prawdziwy. Dominują w nim różne odcienie szarości. Bo „halal” to wszystko, co w świetle szariatu jest dozwolone. Granice między wartościami islamu a Zachodem bywają płynne.

Maciej Czarnecki (ur. 1981) – reporter działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Dodaj komentarz