Weekend z Nagrodą Literacką m.st. Warszawy

Kiedy

12/09/2020    
19:00 - 20:00

Gdzie

BIG BOOK CAFE
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa

Event Type

Mapa niedostępna

Big Book Cafe zaprasza na WEEKEND Z NAGRODĄ LITERACKĄ M.ST. WARSZAWY – spotkanie z ARKADIUSZEM SZARAŃCEM, tegorocznym laureatem w kategorii edycja warszawska za książkę „Warszawa dzika“.
Wieczór prowadzi RAFAŁ SKĄPSKI

Big Book Cafe
Sobota, 12 września, godz. 19.00
Wstęp wolny

„Dzika” strona Warszawy to prawdziwy fenomen, który wymyka się z ram wszelkich naukowych prognoz i definicji. Największe polskie miasto od wieków tworzą ludzie, architektura i dzika natura. Stałymi częściami stolicy są nie tylko ostatnia tak wielka a jeszcze dzika, nieuregulowana rzeka Europy, ale też parki i kompleksy leśne oraz wiele gatunków roślin i zwierząt, wielkich i małych, typowych dla puszcz i parków narodowych, które można napotkać między betonowymi blokami. Książka Arkadiusza Szarańca Warszawa dzika opisuje tę stronę miasta w fascynujący sposób. Zdobyła nie tylko Nagrodę Literacką m. st. Warszawy w kategorii edycja warszawska, ale również Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książka lipca 2019 roku.

ARKADIUSZ SZARANIEC – teatrolog z wykształcenia, „ekoista” z zamiłowania. Wieloletnie doświadczenie z pracy w teatrze, radiu, telewizji i reklamie wykorzystuje do prowadzenia multimedialnych warsztatów, w których łączy historię, literaturę i nauki przyrodnicze. Autor książki Żubry lubią jeżyny (Wyd. Czarne 2018), stałego cyklu „Zwierzę w mieście” w miesięczniku „Stolica” (od 2014 roku) oraz szeregu publikacji na temat trudnego dialogu natury i współczesnej kultury (min. „Polityka”, „Przegląd”).

RAFAŁ SKĄPSKI – członek jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, absolwent wydziału prawa (UW), w latach 2005 – 2015 dyrektor PIW, obronił wydawnictwo przed likwidacją i przygotował je do przekształceń; prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek; prezes zarządu spółki Targi Książki; prezes Fundacji Kultury Polskiej; członek ZAiKS. Inicjator przywrócenia Nagrody Literackiej, w nawiązaniu do jej przedwojennej tradycji. Uprawia publicystykę na tematy kultury, historii, genealogii i wspomnieniową. Swoje artykuły publikował też w magazynach, periodykach oraz w wydawnictwach książkowych. Laureat wielu naród, dwukrotnie otrzymał nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2009 i 2011). W roku 2015 otrzymał francuski Order Oficerski Sztuki i Literatury.

Dodaj komentarz