Wyd. Prószyński i S-ka i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na spotkanie z synem autorki “Dymy nad Birkenau”

Mapa niedostępna

Data/Czas
Date(s) - 26/05/2020
19:30 - 20:30

Lokalizacja
Facebook

Kategorie


Wyd. Prószyński i S-ka i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na spotkanie z synem autorki Januszem Wiśniewskim “Dymy nad Birkenau”

Wydarzenie online
📕 Książka „Dymy nad Birkenau” to jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar obozu Auschwitz-Birkenau i jednocześnie jedna z pierwszych literackich relacji z piekła na ziemi. Nowe wydanie zawiera niepublikowane listy z obozu, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samej autorki o książce.
💻 Z synem autorki, prof. Jackiem Wiśniewskim, w Czytelni POLIN online porozmawia Remigiusz Grzela. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński 💻
📗 Seweryna Szmaglewska po aresztowaniu przez gestapo spędziła dwa i pół roku w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wyczerpującej pracy fizycznej i kilku ciężkich chorób. Gdy w styczniu 1945 r. więźniów obozu pognano w marszu śmierci, udało jej się uciec. Od pierwszych dni wolności przystąpiła do opisania tego, co niewyobrażalne. Tak w ciągu kilku miesięcy powstał pierwszy dokument o nazistowskiej machinie zagłady. Książka ukazała się przed końcem 1945 roku.
📘 „Pisałam w obawie, że hitlerowcy umiejący w mistrzowski sposób zacierać ślady swoich zbrodni zdołają zatrzeć je tak, by uniknąć kary. Pisałam jednym tchem, jak zeznanie świadka przed sądem, niemal akt oskarżenia, w przekonaniu, że uzupełniony innymi dowodami, natchnie on narody wolą unieszkodliwienia mordercy”.
Seweryna Szmaglewska

OGLĄDAJ

Dodaj komentarz