Promocja!

O MIŁOŚCI ROMANTYCZNEJ

Original price was: 32,00 zł.Current price is: 22,00 zł.

Stanisław Wasylewski
Wydawnictwo: Inicjał
ISBN 978-83-64066
A-5;  oprawa twarda, 200 stron

Epoka romantyzmu, lata 20.- 40. XIX w. Snują się nami postaci miłości poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego. Poznajemy miłosne perypetie autora Marii, Antoniego Malczewskiego, romansu Eweliny Hańskiej z Balzakiem, pani Bobrowej z Krasińskim, Karoliny Iwanowskiej (przyszłej ks. Wittgenstein) z mistrzem fortepianu Lisztem. Z Panteonu polskich bohaterów narodowych przypomniał Wasylewski m.in. wojowniczą Emilię Plater i służącą społeczeństwu Klaudynę Potocką. W sumie dziesiątki kobiecych postaci, zdarzeń opisanych w formie anegdotycznej, żywym, jako to u Wasylewskiego, językiem.

 

 

Opis

W pierwszych miesiącach 1921 roku fani twórczości Stanisława Wasylewskiego, który w przeciągu dwu lat wdarł się na szczyt Parnasu popularnej literatury historycznej, otrzymali kolejne, piąte już jego dziełko – O miłości romantycznej. Podobnie jak we wcześniejszych książkach tematem była kobieta – marząca, kochająca, cierpiąca, ale też domagająca się swych praw, potrafiąca wybić się ponad przeciętność, iść ramię w ramię z mężczyznami w trudnych dla Ojczyzny chwilach. Tym razem autora zainteresowała epoka romantyzmu, lata 20.- 40. XIX w. Snują się więc przed nami postacie miłości poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego. Poznajemy miłosne perypetie autora Marii, Antoniego Malczewskiego, romansu Eweliny Hańskiej z Balzakiem, pani Bobrowej z Krasińskim, Karoliny Iwanowskiej (przyszłej ks. Wittgenstein) z mistrzem fortepianu Lisztem. Z Panteonu polskich bohaterów narodowych przypomniał Wasylewski m.in. wojowniczą Emilię Plater i służącą społeczeństwu Klaudynę Potocką. W sumie dziesiątki kobiecych postaci, zdarzeń opisanych w formie anegdotycznej, żywym, jako to u Wasylewskiego, językiem.

W przedmowie do wydania pierwszego autor pisał: „Zamierzyłem opowiedzieć w tej książce o miłości romantycznej, tak jak się przedstawiała w życiu poetów, na tle swego czasu, od strony obyczajowej. Znamy na pamięć wszystkie części Dziadów, atoli nierównie mniej wiemy o atmosferze, w jakiej żyli na co dzień ludzie, którzy mieli serce… Tutaj interesowała nas tylko kobieta, współtwórczyni złotej legendy romantyzmu. Nie kobieta wymyślona w dziełach poetów, lecz kobieta żywa, wraz z całą bujnością typu. Poeci są przedmiotem opowiadania tylko dlatego, gdyż zostało po nich najwięcej dokumentów, dozwalających przyjrzeć się z bliska dziejom serca”.

Wasylewski potrafił i miał o czym pisać. Jego teksty wciągają, skrzą się dowcipem, anegdotą. Praca biblioteczna dała mu dostęp do wielu nieznanych materiałów historycznych, w istotny sposób wpłynęła na kształtowanie się jego zainteresowań i metody twórczości. Ta ukazywała frapującą panoramę życia obyczajowego drugiej połowy XVIII wieku i romantycznej połowy XIX wieku.


SPIS TREŚCI

Od wydawcy / 5
Scena, dramat i aktorzy / 7
Kochanki pierwszych dni / 33
Wśród tulipanów i narcyzy / 53
O poruczniku Malczewskim / 73
Samarytanka i Pentesilea / 88
Donna Giovannina / 107
Salon Ewuni / 141
Szczęście Balzaka i Liszta / 157
Klementyna z Tańskich i Delfina z Komarów / 165
W setną rocznicę Ślubów panieńskich / 179
Przypisy / 187
Spis ilustracji / 194

Informacje dodatkowe

Waga 0,35 kg
Wymiary 21,0 × 15,0 × 1,7 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „O MIŁOŚCI ROMANTYCZNEJ”