Opis
W pierwszych miesiącach 1921 roku fani twórczości Stanisława Wasylewskiego, który w przeciągu dwu lat wdarł się na szczyt Parnasu popularnej literatury historycznej, otrzymali kolejne, piąte już jego dziełko – O miłości romantycznej. Podobnie jak we wcześniejszych książkach tematem była kobieta – marząca, kochająca, cierpiąca, ale też domagająca się swych praw, potrafiąca wybić się ponad przeciętność, iść ramię w ramię z mężczyznami w trudnych dla Ojczyzny chwilach. Tym razem autora zainteresowała epoka romantyzmu, lata 20.-
W przedmowie do wydania pierwszego autor pisał: „Zamierzyłem opowiedzieć w tej książce o miłości romantycznej, tak jak się przedstawiała w życiu poetów, na tle swego czasu, od strony obyczajowej. Znamy na pamięć wszystkie części Dziadów, atoli nierównie mniej wiemy o atmosferze, w jakiej żyli na co dzień ludzie, którzy mieli serce… Tutaj interesowała nas tylko kobieta, współtwórczyni złotej legendy romantyzmu. Nie kobieta wymyślona w dziełach poetów, lecz kobieta żywa, wraz z całą bujnością typu. Poeci są przedmiotem opowiadania tylko dlatego, gdyż zostało po nich najwięcej dokumentów, dozwalających przyjrzeć się z bliska dziejom serca”.
Wasylewski potrafił i miał o czym pisać. Jego teksty wciągają, skrzą się dowcipem, anegdotą. Praca biblioteczna dała mu dostęp do wielu nieznanych materiałów historycznych, w istotny sposób wpłynęła na kształtowanie się jego zainteresowań i metody twórczości. Ta ukazywała frapującą panoramę życia obyczajowego drugiej połowy XVIII wieku i romantycznej połowy XIX wieku.
SPIS TREŚCI
Od wydawcy / 5
Scena, dramat i aktorzy / 7
Kochanki pierwszych dni / 33
Wśród tulipanów i narcyzy / 53
O poruczniku Malczewskim / 73
Samarytanka i Pentesilea / 88
Donna Giovannina / 107
Salon Ewuni / 141
Szczęście Balzaka i Liszta / 157
Klementyna z Tańskich i Delfina z Komarów / 165
W setną rocznicę Ślubów panieńskich / 179
Przypisy / 187
Spis ilustracji / 194
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.