Edytorstwo Historia książki i druku

FAKSYMILE PELPLIŃSKIEJ BIBLII GUTENBERGA

Jednym z cenniejszych eksponatów Muzeum jest kopia słynnego egzemplarza Biblii Mistrza z Moguncji.

Faksymile Biblii Gutenberga zostało wykonane przez Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum” Okazją do tego była 550 rocznica ukazania się pierwszej księgi wydrukowanej ruchomą czcionką, czyli 42-wierszowej Biblii Gutenberga, nazwanej tak z powodu liczby wersów na stronie. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga znajduje się w Muzeum Diecezjalnym im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie. Jest jednym z 17 zachowanych dwu tomowych egzemplarzy na świecie. Pelplińskie cymelium wydrukowane zostało na papierze i posiada oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez słynnego introligatora Henryka Costera z Lubeki. Dodatkowym atutem Pelplińskiego egzemplarza jest to, że na stronie 46, pod lewa szpaltą znajduje się ślad przewróconej czcionki drukarskiej. Stanowi to dowód, iż Gutenberg używał ruchomych czcionek, a nie odbijał całego tekstu z gotowych matryc.

Faksymile Biblii Gutenberga prezentowane w Muzeum Drukarstwa powstało dzięki staraniom wielu osób, które włożyły sporo wysiłku by dzieło wiernie przypominało oryginał. Efekt ich pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wszystkie inicjały i zdobienia w faksymile wykonane zostały ręcznie, są dwubarwne niebiesko-czerwone z delikatnym piórkowym ornamentem. Oprawa wykonana na reprincie jest wierną kopią tej, która stworzył Henryk Coster w XV wieku. Składa się z dwóch dębowych desek obciągniętych ciemnoczerwoną koźlą skórą oraz została zaopatrzona (dla większej trwałości i ochrony) w mosiężne guzy. Narożne okucia i klamry umocowane na skórzanych pasach służą do zamknięcia Biblii. Dwóm tomom reprintu Biblii Gutenberga towarzyszy waliza ze skóry juchtowej – wierna replika opakowania wykonanego wiosna 1939 roku, w której „najbielszy z białych kruków” przebył swoja tułaczkę wojenną.

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem faksymile Pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga zapraszamy do Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przy ulicy Łuckiej 1/3/5, od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 -15.00. W czwartki Muzeum jest czynne w godzinach od 11.00 do 19.00, a zwiedzający przyjmowani są bezpłatnie.

Dodaj komentarz