Historia książki i druku Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Poligrafia

25-LECIE MUZEUM DRUKARSTWA WARSZAWSKIEGO (2005 r.)

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, to instytucja, która od 25 lat kultywuje tradycyjną sztukę drukarską. Sztukę, która w ciągu ostatnich lat uległa ogromnym przemianom!

Historia Muzeum rozpoczyna się w roku 1975, kiedy to z inicjatywy warszawskiego środowiska poligraficznego, przy współdziałaniu Muzeum Historycznego m.st. Warszawy powstała koncepcja utworzenia Muzeum Drukarstwa – pierwszej tego typu placówki muzealnej w Polsce! W czerwcu 1980 roku Prezydent m. st. Warszawy zatwierdził Muzeum Drukarstwa jako Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. W roku 1982 władze miejskie przy dużej pomocy Dyrektora Muzeum Techniki, udostępniły część zabudowań dawnych zakładów Norblina przy ulicy Łuckiej. Po przygotowaniu pomieszczeń biurowo–ekspozycyjnych i skompletowaniu zespołu wykwalifikowanych pracowników, Muzeum Drukarstwa rozpoczęło swoją działalność w pięknej XIX wiecznej klasycystycznej kamieniczce o bogatych tradycjach historycznych. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w siedzibie tej funkcjonuje po dziś dzień. Przez lata Muzeum Drukarstwa zorganizowało wiele wystaw, nawiązało kontakty z innymi Muzeami o podobnej specyfice w kraju i za granicą. Wciąż zyskuje nowych przyjaciół i sprzymierzeńców – osoby prywatne i instytucje, które wspierają działalność placówki.

25–lat istnienia Muzeum Drukarstwa sprawiło iż może się ono poszczycić pokaźną ilością zbiorów, na które składa się około 20 tysięcy muzealiów. Są to przede wszystkim różnego rodzaju druki: książki, czasopisma, plakaty, mapy, grafiki, pocztówki i druki okolicznościowe. Muzeum Drukarstwa gromadzi również materiały archiwalne dotyczące życia i pracy drukarzy, nakładców i wydawców działających na terenie Warszawy i nie tylko. W zbiorach Muzeum znajdują się również narzędzia drukarskie i zecerskie, ale przede wszystkim na uwagę zasługuje ogromna liczba czcionek i klisz drukarskich, które są wykorzystywane do tłoczeniu druków okolicznościowych podczas ważniejszych uroczystości muzealnych. Ciekawe i charakterystyczne obiekty muzealne prezentowane są obecnie na trzech stałych i dwóch czasowych wystawach. Wystawy te pozwalają przyjrzeć się tradycyjnym technikom drukarskim i graficznym. Ekspozycje w Muzeum Drukarstwa dopełniają zajęcia warsztatowe prowadzone dla dzieci i młodzieży oraz dla zorganizowanych grup osób dorosłych. Dla wielu placówek oświatowych zajęcia muzealne wpisały się już na stałe do programu zajęć szkolnych, zaprzyjaźnione osoby co roku odwiedzają mury Muzeum, by w otoczeniu historycznych urządzeń i przy zapachu farby drukarskiej wysłuchać prelekcji przewodnika, a potem własnoręcznie wytłoczyć druk na prasie drukarskiej i poczuć się jak prawdziwy drukarz. Zajęcia interaktywne dla młodzieży szkolnej są wspaniałym dopełnieniem podstaw teoretycznych, które zdobywają w szkole.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego świętując uroczyście 25lecie istnienia, pragnie podziękować wszystkim swoim przyjaciołom, współpracownikom oraz tym, którzy przyczynili się do tego, iż Muzeum Drukarstwa rozwija się i funkcjonuje do dziś. Sobotnio-niedzielne spotkanie ze sztuką drukarską będzie przebiegało na przepięknym muzealnym dziedzińcu, w otoczeniu historycznych pras drukarskich i introligatorskich. Każdy zwiedzający będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tradycyjnej sztuce drukarskiej, introligatorskiej i graficznej. Dodatkową atrakcją będzie możliwość własnoręcznego wytłoczenia ryciny i druku okolicznościowego ze specjalnie przygotowanego zasobu czcionek i klisz oraz wytłoczenia na prasie introligatorskiej specjalnej pamiątki.

Dodaj komentarz