Różne

LONDYŃSKI SUKCES MUCHOMORA

Maria Deskur

Podczas Londyńskich Targów Książki ogłoszono, że Polka Maria Deskur, jedna z czterech założycielek Wydawnictwa MUCHOMOR, oficyny specjalizującej się w wydawaniu książek dla dzieci – została Międzynarodowym Młodym Wydawcą Roku 2005 (International Young Publisher of the Year 2005).

Konkurs ten organizowany jest przez British Council oraz London Book Fair, a nagrodą dla zwycięzcy jest bezpłatne stoisko dla wydawnictwa na przyszłorocznych Londyńskich Targach Książki oraz 7, 500 funtów na realizację polsko-brytyjskiego projektu wydawniczego.
Każdego roku do udziału w konkursie typowanych jest 10 krajów. British Council w wytypowanych krajach, w wyniku wstępnych eliminacji, wybiera jednego wydawcę na 12 -dniowy, bezpłatny pobyt szkoleniowy w Wielkiej Brytanii, połączony z konkursem oraz możliwością prezentacji własnych projektów wydawniczych. Osoby uczestniczące w „szkoleniu” biorą udział w cyklu spotkań z brytyjskimi wydawcami, księgarzami, organizacjami wydawców i księgarzy, organizatorami targów itp. (spotkania organizowane były w Londynie i Edynburgu). Następnie każdy z uczestników ma własną, konkursową prezentację. Zdanie konkursowe oceniane w Londynie przez jury polega na zaprezentowaniu rynku książki w swoim kraju oraz własnego wydawnictwa.
W Polsce British Council, po wstępnych eliminacjach, do wyjazdu do Londynu wytypował Marię Deskur. Już 11 marca jury konkursu dokonało wyboru laureata konkursu, a została nim przedstawicielka Wydawnictwa Muchomor, ale ów werdykt ogłoszono uroczyście dopiero ostatniego dnia targów. Przedtem – 13 i 14 marca – dziesięciu uczestników konkursu zaproszonych do Londynu prezentowało podczas Londyńskich Targów Książki własne projekty wydawnicze; Maria Deskur wybrała do prezentacji, wydaną ostatnio przez MUCHOMOR, książkę artysty grafika Pawła Pawlaka Jajuńciek (Paweł Pawlak jest autorem tekstu i ilustracji).
Werdykt jury ogłoszono uroczyście 15 marca, ostatniego dnia Targów. Serdecznie gratulujemy Marii Deskur i Wydawnictwu MUCHOMOR!
(Sylwetka Marii Deskur w cyklu „Ludzie polskiej książki”; sylwetkę artysty grafika Pawła Pawlaka zamieściliśmy w „Wydawcy”….. (bps)

Dodaj komentarz