Konkursy

FENIKS 2005 DLA DAVIESA

Norman Davies

Podczas XI Targów Wydawców Katolickich album Złote ogniwa. Polska-Europa Normana Daviesa wydany przez Rosikon Press otrzymał nagrodę FENIKSA 2005, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Książkę nagrodzono w kategorii albumów i edytorskiej. W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło artyzm edytorski, a zwłaszcza szatę ilustracyjną, spełniającą doniosłą rolę edukacyjną.

Nagrodę odebrał Norman Davies z rąk Jego Ekscelencji abp Damiana Zimonia, podczas uroczystości, która odbyła 2 kwietnia 2005 roku w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie. Imprezę uświetnił występ Cappelli Gedanensis z udziałem światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki.

Autor podkreślił, że cieszy się, iż książka o tak oryginalnej i ciekawej formie została dostrzeżona przez jury konkursu, ponieważ Jego zdaniem „w doskonały sposób przybliża i pomaga zrozumieć to, co zawierają wydane wcześniej grube dzieła, oraz staje się dostępna dla zupełnie nowego kręgu odbiorców”.

Według Daviesa przed Polakami stoi dylemat „jak być równocześnie solidnym »Atlantystą« i dobrym Europejczykiem”. Jednak na początku XXI wieku „Polacy mają większe poczucie bezpieczeństwa niż jakakolwiek wcześniejsza generacja”. Ponieważ, patrząc na dzieje Polski będącej częścią Europy oraz Europy będącej domem Polaków, jasno wynika, że „w pewnym momencie fałsz musiał ustąpić. I ustąpił – chyba w czerwcu 1979, kiedy Polacy tłumnie witali Jana Pawła II. Prawda wyszła wtedy razem z tłumami na ulicę”. A wszystko za sprawą Naszego Wielkiego Rodaka, Papieża, który „zaangażował się w dzieło integracji Europy, która byłaby Europą chrześcijańską”.
(info Rosikon Press)

Od redakcji: album został zgłoszony do konkursu EDYCJA. A oto co napisaliśmy o książce

Dodaj komentarz