Konkursy

BURSZTYNOWY MOTYL DLA OLGIERDA BUDREWICZA

Olgierd Budrewicz

Druga strona Księżyca Olgierda Budrewicza zdobyła Nagrodę Bursztynowego Motyla w Konkursie im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej w 2004 roku.

Jury pod przewodnictwem Wojciecha Spaleniaka, dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, nagrodziło Olgierda Budrewicza za pasjonującą opowieść o zagubionych w bezmiarze Pacyfiku wyspach, gdzie świat sprzed wieków zderza się z cywilizacją. Książka ukazała się nakładem National Geographic.

Tajemnicza “druga strona Księżyca” z granicami w postaci prostych linii wytyczonych na wodzie to nadal jeden z bardziej egzotycznych rejonów świata. Przygodę na Pacyfiku Olgierd Budrewicz rozpoczyna od Wysp Salomona, Papui-Nowej Gwinei i Irianu Zachodniego. Szlak zaplanowanej podróży wiedzie następnie na mikronezyjskie wyspy w sąsiedztwie równika: Guam, Mariany Północne, archipelag Palau, Yap i Pohnpei, aż Wysp Marshalla i Kiribati. Na zakończenie autor trafia do krajów Polinezji: Samoa, Tonga i Fidżi.

Dla Olgierda Budrewicza na rozsianych po Pacyfiku wyspach świat sprzed wieków zderza się z cywilizacją, ale tylko w części uznaje ją za swoją. Wschody i zachody słońca jak z kiczowatych, hollywoodzkich filmów urzekają wszystkich przybyszów, podobnie jak senne plaże obmywane przez krystaliczne wody. Zaskakują kamienne pieniądze wielkości młyńskiego koła i nadzy tubylcy pośrodku zatłoczonego targowiska. Życzliwi i skorzy do uśmiechu ludzie wzbudzają sympatię.

Olgierd Budrewicz snuje pasjonującą opowieść o zagubionych w bezmiarze oceanu wyspach, o ich etnicznej i kulturowej odrębności, o nękających je od tysięcy lat tajfunach, o niezwykłych wydarzeniach, jakich były świadkami, wojnach plemiennych, politycznych przepychankach wielkich mocarstw, o skutkach efektu cieplarnianego czy eksperymentach atomowych. Śledzi także polskie ślady, m.in. jednego z najświetniejszych znawców Oceanii, uczonego i etnografa, Jana Kubarego.

Olgierd Budrewicz tematów poszukuje w najdalszych zakątkach świata, a także – jak mówi – za rogiem ulicy. Podróże i pisanie to jego sposób na życie. Jest autorem licznych publikacji prasowych i ponad 40 książek podróżniczych, albumów, książek o tematyce polonijnej i warszawskiej oraz członkiem prestiżowego The Explorers Club.

Laureatami wcześniejszych edycji Nagrody Bursztynowego Motyla byli: Stanisław Szwarc-Bronikowski, Jerzy Kukuczka (1995), Waldemar Borek i Krzysztof Czader (1996), Jacek Pałkiewicz (1997), Marek Kamiński (1998), Marcin Kydryński (1999), Ryszard Kapuściński (2000), Beata Pawlikowska (2001), Wojciech Jagielski (2002), Wojciech Cejrowski (2003).

(info Agnieszka Sempolska, Wydawnictwo G+J RBA)

Dodaj komentarz