Targi Targi w Polsce

50. MTK – podsumowanie

42 tysiące osób odwiedziło jubileuszowe 50 Międzynarodowe Targi Książki.

Wzięło w nich udział 580 wydawców z 30 krajów, zajęli powierzchnię 10,6 tys. m2.
Dla porównania te same wskaźniki w ubiegłych latach wynosiły:
2003 rok – 10,0 tys m2, 556 z 24
2004 rok – 10,0 tys m2, 485 z 27

Można powiedzieć, że tegoroczne targi książki to ogromny sukces Szwajcarii – gościa honorowego. Szwajcarskie wydawnictwa w ogóle po raz pierwszy pojawiły się na polskich targach. To co, i jak pokazały zasługuje na uznanie i wykorzystanie (uczmy się od lepszych).
Na spotkanie prasowe kończące Targi (22.05, 14:00) przybył Minister Ambasady Szwajcarii w Polsce Lukas Gasser, prezes Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy Swajcarskich Men Haupt oraz Nina Klein (dyrektor Centrum Informacji o Książce Niemieckiej) jako przedstawicielka przyszłoroczego gościa honorowego MTK – Niemiec. Stronę organizatorów – Ars Polonę – raprezentowali Grzegorz Guzowski oraz Magdalena Ślusarska.
Amasador podziękował mediom za życzliwość i pomoc przy promocji literatury i kultury Szwajcarii, stwierdził, że wystąpienie wydawców Jego kraju należy uznać za w pełni udane. Polskiej publiczności szczególnie podobał się program „Czytanie parami” podczas którego szwajcarscy pisarze, wydawcy i dziennikarze prezentowali ciekawe pozycji z bogatego dorobku swej literatury.
Pezes Stowarzyszenie podziękował rządowi Szwajcarii oraz Stowarzyszeniu Pro Helvetia za pomoc w sfinansowaniu udziału wydawców szwajcarskich w warszawskich targach. (a.p)

Dodaj komentarz