Różne Rynek wydawniczy

System wolnych cen w Wielkiej Brytanii

A oto streszczenie informacji nadesłanej na adres PIK przez Tim’a Godfray’a (Szefa Stowarzyszenia Księgarzy Wielkiej Brytanii i Irlandii) a dot. systemu wolnych cen w Wielkiej Brytanii.

Szanowni Państwo,
Zwróciliśmy się z prośbą do przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji wybranych krajów europejskich o informacje dotyczące tego, jak u nich wprowadzano oraz jak działa System Wolnych Cen na rynku książki.
Poniżej prezentujemy Państwu streszczenie informacji o Systemie Wolnych Cen funkcjonującym w Wielkiej Brytanii, których pełną wersję odnajdą Państwo na stronie internetowej Polskiej Izby Książki (www.pik.org.pl), na którą serdecznie zapraszamy.
Otrzymaliśmy również informacje z Hiszpanii, Niemiec i Francji, które postaramy się Państwu niedługo przedstawić.
Biuro PIK

System wolnych cen w Wielkiej Brytanii – streszczenie informacji zawartych w materiałach nadesłanych przez Tim’a Godfray’a (Szefa Stowarzyszenia Księgarzy Wielkiej Brytanii i Irlandii)

W Wielkiej Brytanii system wolnych cen zaczął obowiązywać w 1995 roku. Od tego czasu sprzedawcy detaliczni mogą umieszczać na książkach swoje własne ceny, niższe bądź wyższe od rekomendowanych przez wydawców. W związku z tym, ten sam tytuł można znaleźć w różnych miejscach w różnej cenie. Jednakże ceny książek muszą być wyraźnie podane. Większość książek, mimo systemu wolnych cen, ma nadrukowaną proponowaną cenę detaliczną. Z tego zakresu wyłączone są podręczniki szkolne i akademickie.
Od momentu wprowadzenia w Anglii systemu wolnych cen, znacznie wzrosła sprzedaż książek, związana głównie z udzielaniem klientom rabatów. Promocje książek nie mają żadnego ograniczenia czasowego. Książki mogą być oferowane z x% zniżką lub w ramach promocji “3 w cenie 2”. W Anglii w ramach promocji zostało zakupionych aż 47% wszystkich książek na rynku.

Podsumowując:
Sytuacja Booksellers Association (Stowarzyszenia Księgarzy)
(po wygaśnięciu porozumienia w sprawie ceny w 1995r. – NBA)
• wzrosła sprzedaż jednostkowa i wartościowa
• zwiększyła się liczba punktów sprzedaży książek (zwłaszcza supermarkety oraz punkty nietradycyjne – np. takie jak internet)
• została przyspieszona racjonalizacja i koncentracja wśród księgarzy i wydawców
• zmalała liczba księgarń niezależnych
• nowe księgarnie wykazują tendencję do rozrastania się i zwiększania swojej powierzchni sprzedaży
• wzrosła coroczna liczba wydawanych tytułów
• tańsze są bestsellery
• konkurencja cenowa pomiędzy księgarzami jest bardzo silna; tradycyjni księgarze konkurują z internetowymi
• zostały obniżone marże

Uwolnienie cen nie doprowadziło do załamania rynku książki. Przyczyniło się jednakże do wzrostu konkurencji oraz rozwoju rynku księgarskiego.
Obecnie Stowarzyszenie Księgarzy (BA) koncentruje się na tym, jak zwiększyć sprzedaż, zredukować koszty i dalej rozwijać możliwości rynku książki.

tłumaczenie: Magdalena Żebrowska

Dodaj komentarz