Konkursy Targi Targi w Polsce

Pióro Fredry 2005

Podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek rostrzygany jest konkurs o ,,Pióro Fredry”. W tym roku nagroda przypadła Wydawnictwu ,,Iskry” za ,,Ich noce i dnie. Korespondencja Marii i Mariana Dąbrowskich 1909-1925” (w opracowaniu Ewy Głębickiej).

Jury konkursu, pracującego pod przewodnictwem Andrzeja Ociepy, uznało, że książka odznacza się niezwykłymi wartościami literackimi i poznawczymi, wiernie oddając ducha epoki, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska ówczesnej inteligencji. Ponadto zwróciło uwagę na zamieszczoną w książce bogatą dokumentację w postaci zdjęć, pocztówek i listów.
Dodatkowow przyznano pięć równorzędnych nagród. Otrzymali je:
– Państwowy Instytut Wydawniczy za ,,Listy do żony (1923-1927)” Stanisława Ignacego Witkiewicza w opracowaniu prof. Janusza Deglera, teatrologa z Uniwersytetu Wrocławskiego;
– Towarzystwo Więź za książkę Józefa Czapskiego ,,Rozproszone. Teksty z lat 1925-1988”, które zebrał i opracował Paweł Kądziela;
– Wydawnictwo Arkady za ,,Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska”, autorstwa Józefa Pilcha;
– Wydawnictwo Świat Książki za książkę Anne Applebaum ,,Gułag”, w przekładzie Jakuba Urbańskiego;
– Wydawnictwo Świat Książki za ,,Warunek” Eustachego Rylskiego.

Do konkursu na najlepszą książkę roku 2005 o „Pióro Fredry” wydawcy z całej Polski zgłosili 126 tytułów, w tym cztery serie.

Dodaj komentarz