Konkursy Różne

NAGRODY POLSKIEJ SEKCJI IBBY 2005

Joanna Papuzińska i Adam Kilian

17 listopada br. jury konkursu Książka Roku 2005, organizowanego przez Polską Sekcję IBBY, przyznało nagrody i wyróżnienia. Nagrody wręczono 13 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie.

Książką Roku 2005 jury jednogłośnie wybrało dwutomową powieść „Felix, Net i Nika” (Powergraph), a Rafałowi Kosikowi, autorowi, przyznało główną nagrodę literacką.

Książką Roku 2005 w dziedzinie grafiki jednogłośnie wybrano „Alfabet z obrazkami” Małgorzaty Strzałkowskiej (Nowa Era), a Anicie Andrzejewskie i Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno przyznano główną nagrodę graficzną.

Za upowszechnianie czytelnictwa jury nagrodziło Grażynę Walczewską-Klimczak, nauczyciela akademickiego i pioniera pedagogiki zabawy.

Jury przyznało również Honorowe Wyróżnienia: w kategorii pisarz – Zofii Beszczyńskiej za „Z górki na pazurki” (Media Rodzina); Jackowi Lelonkiewiczowi za „Okruszka z Zaczarowanego Lasu” (Ezop); Ewie Grętkiewicz za „Szczekającą szczękę Saszy” (Nasza Księgarnia); Annie Onichimowskiej za „Lot komety” (Świat Książki).

Specjalne Honorowe Wyróżnienie otrzymała Joanna Olech za „Czerwonego Kapturka” (Jacek Santorski & CO).

Honorowe Wyróżnienia w kategorii grafika przyznano: Grażce Lange za opracowanie graficzne „Czerwonego Kapturka” Joanny Olech; Ewie Olejnik za opracowanie graficzne „Wierszyków wyssanych z palca” Beaty Biały (Kowalska/Stiasny); Marii Ekier za ilustracje do „Królewny w koronie” Marii Ewy Letki (Ezop); Krystynie Lipce-Sztarbałło za ilustracje do „Żółtej zasypianki” Anny Onichimowskiej (FRO 9).

Uroczystośc oficjalnego ogłoszenia werdyktu i rozdania nagród miała miejsce 13 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie.

Na uroczystości wręczono także Medale Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości Joannie Papuzińskiej i Adamowi Kilianowi.

Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY otrzymała Książnica Płocka za zainicjowanie i wydanie książki „Animacja czytelnictwa dziecięcego”, będącej nieocenionym źródłem inspiracji dla wszystkich bibliotekarzy.

Specjalną Nagrodę za wysoki poziom opracowań graficznych książek wydanych w tym roku otrzymał laureat Złotego Jabłka BIB 2005 Paweł Pawlak.

Dodaj komentarz