Targi Targi w Polsce

Co na Poznańskich Spotkaniach Targowych – “Książka dla Dzieci i Młodzieży”

Rozmowa z OLCHĄ SIKORSKĄ, wiceprezesem PTWK i komisarzem targów V Poznańskie Spotkania Targowe – “Książka dla Dzieci i Młodzieży” oraz JERZYM KACZMARKIEM, dyrektorem projektu MTP.


„WYDAWCA”: W marcu spotykamy się więc znów w Poznaniu z książką dla najmłodszych i młodych?
OLCHA SIKORSKA:
Tak, po raz piąty, a na Międzynarodowych Targach Poznańskich po raz drugi. Od 2005 roku MTP dołączyły do początkowych organizatorów – PTWK i Centrum Kultury „Zamek”.

„W”: Jak to się stało, że MTP udzieliły gościny książce dla dzieci?
JERZY KACZMAREK:
Od szeregu lat Międzynarodowe Targi Poznańskie są gospodarzem, obchodzących w tym roku swoje 10-lecie Targów Edukacyjnych organizowanych wspólnie z poznańskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Na targach tych eksponują się placówki i instytucje oświatowe i wychowawcze, różnych szczebli i specjalności (od przedszkoli po wyższe uczelnie), będą tu również szkoły spoza Wielkopolski a nawet z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Australii. Nic dziwnego, że wspólnie z ODN-em (a ściślej z Panią dyrektor Aleksandrą Gołębiewską) zaprosiliśmy do partnerskiego sąsiedztwa i współpracy targi poświęcone książce dla dzieci i młodzieży oraz ich inicjatorkę-Panią Olchę.
A zresztą-przecież Międzynarodowe Targi Książki miały swój początek w Poznaniu, zanim przeszły do Warszawy.

„W”: Prawda! Jak więc służy obu imprezom targowym wzajemne sąsiedztwo i wspólny termin?
O.S.:
Uważam, że znakomicie. Jesteśmy z natury rzeczy dla siebie partnerem. Szkoła bez książki nie może istnieć, a książka bez szkoły i bez biblioteki też nie do pomyślenia. To tak jak teatr bez widza. Oczywiście w tej sytuacji nasze targi muszą oferować również szeroko pojętą książkę edukacyjną (tak jak zresztą czynią to Targi Książki dla Dzieci w Bolonii). Sąsiedztwo i wspólny termin już zaowocowały. Obie imprezy targowe odwiedziło w 2005 roku ok. 40 tysięcy osób. Badanie frekwencji zleciły MTP, ponieważ-z uwagi na znaczenie i rolę obu imprezwstęp na targi jest bezpłatny.

„W”: I co, w tym roku też będzie tak tłoczno i gwarno?
J.K.:
Z całą pewnością. I to zarówno z uwagi na atrakcyjność i bogactwo programów, jak też z uwagi na fakt, że rok 2006 to dla nas rok wielu jubileuszy. 85 lat PTWK, 85 lat MTP, 5 lat PST – Książka dla Dzieci i Młodzieży, 10 lat Targów Edukacyjnych-Wystarczy?

O.S.: Dołożymy starań, aby V PST były szczególnie atrakcyjne i znaczące, pracują nad tym PTWK, MTP i CK „Zamek”. Międzynarodowe Targi Poznańskie zapewniają też wystawcom najnowocześniejszą w Polsce infrastrukturę targową i znakomite położenie w centrum miasta, z dobrym dojazdem i możliwością parkowania na terenach targowych.
Bardzo interesująco zapowiadają się wystawy ilustracji i grafiki książkowej. Odbywać się one będą zarówno na terenie ekspozycji targowej, jak i w Zamku, tu zwracamy szczególną uwagę na wystawę Antoniego Boratyńskiego (to czwarta wystawa z cyklu „Mistrzowie Ilustracji” realizowana przez zamkową galerię „Profil”). To wręcz niewiarygodne – ale to będzie pierwsza od bardzo długiego czasu tak duża prezentacja prac Mistrza Antoniego w Polsce. A program Targów, najlepiej jak go do naszej rozmowy dołączymy, zastrzegając-że jest ramowy i że jeszcze rośnie… Wzbogacą go sami Wydawcy-Wystawcy (m.in. niespodzianki zapowiada Media Rodzina), Autorzy i Bibliotekarze.

Dodaj komentarz