Konkursy

“CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” NAGRODZONA PRZEZ IBBY

IBBY ogłasza zwycięzcę Nagrody IBBY-Asahi Reading Promotion Award 2006.Nagroda IBBY-Asahi Reading Promotion Award, przyznawana przez IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych), a sponsorowana przez japoński koncern prasowy Asahi Shimbun, jest przyznawana projektom prowadzonym przez grupy lub instytucje, mające wielki wkład w promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Do tej pory nagroda przyznawana była corocznie, jednak od 2006 będzie trafiała raz na dwa lata do dwóch projektów, a wręczana zwycięzcom podczas odbywającego się co dwa lata Kongresu IBBY.

Jury miało ogromne problemy z wyborem dwóch zwycięzców spośród jedenastu nominowanych, gdyż wszystkie projekty były bardzo wartościowe i spełniały założenia Misji IBBY. Każdy z nich dotyczył dzieci żyjących w niesprzyjających warunkach, z niewielkim lub zerowym dostępem do książek. Były to prawdziwe Projekty Promocji Czytelnictwa!

Projekty nominowane do IBBY-Asahi Reading Promotion Award 2006:

• Mala de leitura (Reading Suitcase), Region Amazonki, Brazylia, zgłoszony przez

Brazylijską Sekcję IBBY
• PROBIGUA (Proyeto Bibliothecas), Gwatemala, zgłoszony przez Kanadyjską Sekcję IBBY
• Centro Chileno Nórdica de Literatura Infantil, Chile, zgłoszony przez Duńską Sekcję IBBY
• Alif Laila Book Bus Society, Lahore, Pakistan, zgłoszony przez Indyjską Sekcję IBBY i wspierany przez Amerykańską Sekcję IBBY
• Centre for the Cultural Development of Children (CCDC), Tehran, Iran, zgłoszony przez Irańską Sekcję IBBY
• Early Readers Book Project for Aceh, Indonezja, zgłoszony przez Japońską Sekcję IBBY
• Mongolian Children’s Mobile Library Project, Mongolia, zgłoszony przez Mongolską Sekcję IBBY
• Bücherbus in Nicaragua, zgłoszony przez Holenderską Sekcję IBBY I wspierany przez Niemiecką Sekcję IBBY I Szwajcarską Sekcję IBBY
• Eastern and Central Reading Encouragement and Development Network (E.C.READ’N), Masterson, Nowa Zelanda, zgłoszony przez Nowozelandzką Sekcję IBBY
• Foundation ABCXXI-Emotional Health Program: All of Poland Reads to Kids, Polska, zgłoszona przez Polską Sekcję IBBY
• International Centre of Children and Young People’s Literature, Fundación Germán Sánchez Ruipérez, Salamanca, Hiszpania, zgłoszony przez Hiszpańską Sekcję IBBY

Po gorącej dyskusji jury postanowiło, że spośród tych jedenastu projektów Nagrodę IBBY-Asahi Reading Promotion Award 2006 otrzymają:

The Mongolian Children’s Mobile Library Project
i
Fundacja ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego: ,,Cała Polska czyta dzieciom”
.

O laureatach:
Znany mongolski pisarz, Jambyn Dashdondog, rozpoczął projekt Mongolskiej Ruchomej Biblioteki dla Dzieci w 2002 roku z pomocą wielu wolontariuszy, wśród nich studentów, pisarzy i artystów, a także własnej rodziny. Projekt poświęcony jest promowaniu czytelnictwa wśród dzieci na terenach wiejskich Mongolii, a w szczególności skierowany jest do młodych ludzi z plemion nomadów, żyjących w dalekich regionach kraju. Ruchoma biblioteka przewożone jest nie tylko autobusem przez szerokie stepy, ale także na wielbłądach! Pierwszymi książkami wykorzystywanymi w projekcie były książki obrazkowe, wybrane z najlepszych utworów dla dzieci przez miejscowych i zagranicznych autorów. Po wstępnej selekcji, podczas kampanii w Japonii zebrano 10 tys. książek obrazkowych, podarowanych przez japońskie dzieci. Mongolscy studenci Japonistyki przetłumaczyli książki, a tekst został wklejony na tekst japoński.
Projekt jest zupełnie nową inicjatywą w tym ogromnym kraju i staje się coraz lepiej znany w całej Mongolii.

Polska kampania „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła się w 2001 roku i jest obecnie dobrze znana w całym kraju. Projekt prowadzony jest przez Fundację ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego, przy silnym udziale mediów. Kampania ma na celu ożywienie zwyczaju czytania dzieciom w domu, w przedszkolu i w szkole, co przyczyni się do zdrowego rozwoju emocjonalnego dzieci. Bezpośrednim odbiorcą kampanii są rodzice, nauczyciele, opiekunowie i inne osoby pracujące z dziećmi, a także media. W kampanii biorą udział znane polskie osobistości, zachęcając dorosłych do czytania dzieciom. Mimo że projekt ma etatowych pracowników, zaangażowanych jest w niego wielu wolontariuszy, a w całej Polsce widać już korzystne efekty.
IBBY gratuluje dwóm zwycięskim projektom za twórcze i efektywne podejście do wprowadzania dzieci w świat książek i czytelnictwa.

Skład Jury 2006: Jant van der Weg (Holandia), Przewodniczący Jury, Elda Nogueira (Brazylia), Mari José, Olaziregi (Hiszpania), Anne Pellowski (USA), Vagn Plenge (Dania), Chieko Suemori (Japonia).

Nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. dolarów dla każdego zwycięskiego projektu zostaną wręczone podczas 30. Kongresu IBBY w Pekinie, Chiny, podczas uroczystej gali 22 września 2006 roku.

(informacja prasowa IBBY)

Dodaj komentarz