Szkolenia

Warsztaty poligraficzne dla wydawców w Białymstoku/Supraślu

11 i 12 maja w urokliwym zakątku Puszczy Knyszyńskie (okolice Supraśla) Białostockie Zakłady Graficzne oraz firma Map Polska (d. Ecco-Papier) zorganizowały dla swych klientów dwudniowe Warsztaty Poligraficzne.


Warsztaty rozpoczęły się od zwiedzenia Białostockiech Zakładów Graficznych S.A., jednej z największych drukarń dziełowych w Polsce i największej drukarni dziełowej w rejonie Północno-Wschodnim. Goście zapoznali się z nowymi inwestycjami, przede wszystkim ocenili nową linię do oprawy złożonej (twardej) firmy Kolbus. To już druga linia w BZGraf wykonująca tego typu oprawę. W stosunku do „starej” różni się wydajnością i możlwościami technicznymi – przede wszystkim pracuje w linii potokowej z maszyną do oprawy bezszwowej-klejonej, można na niej oprawiać bloki książek o grubościach od 3,5 mm do 70 mm.
Po zwiedzeniu zakładu goście pojechali do Supraśla, gdzie w uroczym zakątku Puszczy Knyszyńskiej, w OŚrodku Golf Park wysłuchali kilku wykładów.
Przestawiciel holenderskiej firmy Kappa Graphic Board zachwalał swoją produkcję – tekturę introligatorską, mówił o problemach wynikających z niewłaściwego jej przechowywania w drukarniach i „oszczędzaniu” w produkcji na jej grubości – w efekcie okładki książek mają złą jakość, są zbyt cienkie w stosunku do grubości całego bloku, często wypaczają się („szczekają”).
Kolejny wykład wygłosił Marek Pakosz z firmy Map Polska: przedstawił zalety papierów „książkowych” oferowanych przez fimę: objętościowych papierów powlekanych marki Galerie One (papiery błyszczącce – „gloss” – jedyna marka tego typu na rynku), papierów offsetowych objętościowych EccoBook oraz bezdrzewnych, jednokrotnie, dwustronnie powlekanych papierów EuroBulk. Już tradycyjne, zaprezentowano spacjalny program komputerowy – kalkulator do obliczania kosztów zakupu papieru i tektury do oprawy książek (pogram oblicza grubość grzbietu i ciężar bloku książki oraz podaje wymierne oszczędności – w procentach oraz w PLN – uzyskane przy wyborze konkretnych ofert). Wykłady zakończył referat dr. Stefana Jakucewicza o trendach w produkcji tzw. papierów książkowych. Wykłady przerywane były licznymi pytaniami gości: o długowieczność obecnie produkowanych papierów, o problemach jakie mogą wyniknąć w druku na nich. itd.
Wieczorem, po przejażdżce furmankami po puszczy, goście bawili się na dyskotece w… stodole, a przekąszać można było bigosem, żeberakmi, kiełbaską i kaszanką z rusztu. W przerwach szaleństw można było spacerować wokół jeziorka na polu golfowym i słuchać kumkanie żab. Zabawę zakonczyła o 24:00 Pani Prezes BZGraf Antonina Kuchlewska „wyganiając” wszystkich do hotelu.
Drugi dzień Warsztatów to niezwykle interesujący wykład Andrzej Jędrzejczaka z firmy szkoleniowej dla managerów dot. wykorzystania czasu pracy: ku swemu zaskoczeniu goście dowiedzieli się m.in. że z reguły źle zarządzają swym czasem – jak to zmienić? Wysłuchany referat oraz wręczona broszura z mnóstwem tabelek do wypełnienia im w tym pomogą.
Gośćmi Warsztatów byli przede wszystkim wydawcy: przdstawiciele takich oficyn jak m.in. Debit, Harmonia, Mac Edukcja, Multico, PWN, Świat Książki. Dla wielu z nich wizyta w Białoctockich Zakładach Graficznych była pierwszym kontaktem z tą drukarnią.

Spotkanie w Białymstoku-Supraślu było czwartą już w ciągu ostatnich dwóch lat edycją warsztatów szkoleniowych, które firma Map Polska zorganizowała dla środowiska wydawniczego.
(a.p.)

Dodaj komentarz